کد مطلب : 7240
الزيارات: 254
اخبار » مقالات

مجله «ادراک» به سردبیری دکتر سید حسن عباس از «مرکز تحقیقات اردو و فارسی» در شهر گوپال پور در هندوستان به زبان اردو منتشر می شود. در سالِ 2016 آقای دکتر شمیم ارشاد اعظمی نسخه های خطیِ فارسی و عربی «اجمل خان طبّیه کالج» در شهر عَلیگَر هندوستان را فهرست نویسی کرده است:

 

«اجمل خان طبّیه» در سالِ 1927 تاسیس شد. نخستین مدیر آن عطاءالله بَت بود که در سال 1949 بازنشسته شد و شفاء الملک حکیم عبداللطیف فلسفی مدیریت را برعهده گرفت که اجداد وی در طب و حکمت از سرآمدانِ روزگار بودند. شفاءالملک تغییرات اساسی در کتاب های درسی ایجاد نمود و با فراهم آوری کتاب و نسخه های خطی جدید به نفاست کتاب خانه بیش از بیش افزود. حتی اگر نسخه های خطی را در داخل هندوستان یا لندن می دید، آنها را نقل می کرد. با کوشش هایِ شفاءالملک کتاب خانه حکیم سید ضیاءالحسن در سال 1959-1960 خریداری شد که دارایِ کتاب هایِ چاپی و نسخه های خطی مهم از طب بود. در اینجا فهرست نسخه های خطی «کتاب خانه اجمل خان طبّیه کالج» آورده می شود. لازم به ذکر است که این کتاب خانه چند سال پیش به کتابخانه مولانا آزاد در دانشگاه اسلامی عَلیگَر منتقل شد. در این فهرست، علاوه بر موضوعات طبی، رساله در علم فلاحت، فال نامه حضرت علی و دیگر نسخه های خطی غیر طبی هم شامل هستند. روتوگرافِ «الادویة القلبیة» است که شفاءالملک از موزه بریتانیا بدست آورده بود. همچنین کتابِ «الحشائش» (تالیفِ: دیسقوریدوس) و میکروفیلمِ «التصریف» (تالیفِ: ابوالقاسم زَهراوی) است که گویا از کتاب خانه خدابخش (شهر پَتنا هندوستان) تهیه شود. در این فهرست نویس کتابدارانِ کتاب خانه مولانا آزاد دانشگاه اسلامی عَلیگَر بسیار کمک نمودند که کمال تشکر را داریم.

این مقاله را از اینجا دانلود کنید: YYYYYY_YYYYYYY_YYYY_YYY_YYYY_YYYY_YYYY_YYY.pdf

 

خلاصه و ترجمه از مقاله به زبان اردو با عنوانِ: «اجمل خان طبیہ کالج علی گڑھ مسلم یونی ورسٹی کے مخطوطات کا اشاریہ»، مقاله نویس: آقای شمیم ارشاد اعظمی، مجله «ادراک»، ژانویه- دسامبر 2016، مرکز تحقیقات اردو و فارسی، شهر گوپال پور، ایالت بیهار، هندوستان، صفحات: 95-118.

 

خلاصه و ترجمه: لیلا عبدی خجسته