کد مطلب : 5445
25 ارديبهشت 1397 - 10:33
تعداد بازدید : 165 بار
اخبار » اخبار وسط

کتابخانۀ قرون وسطایی اکسفورد در ضمن هرج و مرجهای اواسط قرن شانزدهم میلادی بکلی ویران شد، و در اواخر این قرن، تالار زیبائی که در اوایل قرن پانزدهم ساخته شده بود و کتابخانۀ دانشگاه را در آن جا داده بودند، از کتاب و اسباب خالی ماند.

بازرگانی بنام سر تاماس بودلی که از فارغ التحصیلهای دانشگاه اکسفورد و مردی ثروتمند و فعال بود، قسمت آخر عمر خود را به احیاء کتابخانه اکسفورد و تقویت این کتابخانه، بطوریکه بتواند با کتابخانه های مهمی که در این زمان در اروپا تاسیس می شد رقابت کند، وقف کرد. تالار قدیم کتابخانه مجدداً مجهز گردید و کتب و نسخ خطی جدید در آنجا قرار داده شد و در سال 1604 بنام کتابخانۀ بودلین افتتاح گردید و از آن تاریخ تا حال، بیاد خدمات سر تاماس بودلی بهمین نام خوانده می شود.

کمی بعد از وفات بودلی که در 1613 اتفاق افتاد، یک راسته عمارات نفیس و زیبا، بسالن قدیم کتابخانه اضافه شد که قسمت عمدۀ مخارج آن از وجوهی که بودلی طبق وصیت نامه اش به این مرکز اختصاص داده بود پرداخت شد. این عمارات هنوز هم مرکز اصلی کتابخانۀ دانشگاه اکسفورد محسوب میشوند. گرچه بنای بزرگی میان سالهای 1936-1939 در محل دیگری ساخته و بکتابخانه اضافه شده است و هم چنین کتابخانه های اختصاصی که برای مطالعه موضوع های مخصوصی هستند. در نقاط مختلف شهر اکسفورد ساخته و ضمیمه شده است.

آرزو و هدف بودلی این بود که کتب کتابخانۀ کلیه رشته های علوم و ادبیات را کاملا در بر بگیرد. و از همان آغاز کتب اهدائی که بفراوانی بکتابخانه می رسید، شامل نسخی بزبانهای شرقی بود. و حتی قبل از افتتاح رسمی کتابخانه سر ریچارد لی دو نسخه خطی، یکی در تاریخ گیلان و یکی اشعار محتشم کاشانی، به کتابخانه اهدا نمود.

منبع: ا.ف.ا. بیستن و ب.و. رابینسون؛ ترجمۀ نورا یارشاطر، «کتابخانۀ بودلیان در اکسفورد و نسخه های فارسی آن»، در: راهنمای کتاب، ش2، س7، زمستان 1343، ص272

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

157 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2229
10295
83389
223524
14659995