کد مطلب : 5451
26 ارديبهشت 1397 - 09:25
تعداد بازدید : 301 بار
اخبار » اخبار وسط

نوزدهمین شمارۀ گنجینۀ بهارستان (تاریخ 4 – تاریخ شبه قاره) به کوشش دکتر محمدمهدی توسلی منتشر شد.

فهرست رسائل گنجینه بهارستان به این قرار است:

ذکر مجملی از احوال جلوس اکبرشاه تا زمان رحلت (برگزیدۀ منتخب التواریخ) – میرزا حسن بیگ خاکی شیرازی/ تحریر و تلخیص شمس الدین محمد بن علی (ابن خاتون)/ سید سعید میرمحمدصادق

این رساله گزیده ای است موجز از منتخب التواریخ حسن خاکی شیرازی و یگانه نسخۀ شناخته شده آن در مجموعه شمارۀ 5138 کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی ثبت شده است. ابن خاتون، وقایع دورۀ اکبرشاه را از منتخب التواریخ برگزیده و به صورت رساله مذکور عرضه نموده است.

 

شاه جهان نامه/ ناشناخته/ محمدمهدی توسلی

رساله کوتاهی در تاریخ شاهجهان از پادشاهان سلسلۀ تیموریان بزرگ هند است که توسط مولفی ناشناخته به نگارش در آمده است. این رساله فارسی در بیان دانش و سخاوت شاهجهان و نحوۀ بار عام و بار خاص و عدالت و تشکیل مجلس علما و روزهای جشن و ترتیب سواری عید و کردار و رفتار او در سفر و بیان کیفیت و کثرت و جامعیت اردوی محلی است که اشارۀ تام و تمام به ویژگی های بازار و خرید و فروش در چهارده قرن گذشته دارد. این رساله براساس تنها نسخۀ موجود در کتابخانه مجلس شورای اسلامی به شماره 7984 تصحیح شده است.

 

ممتازنامه/ ناشناخته/ هدی سید حسین زاده

رساله کوتاهی به زبان فارسی، نگاشتۀ مولفی ناشناخته، مربوط به سده 12ق است که در حاشیه سفینه بحر المحیط، تالیف محمد خلیل الله احمد شطاری از مولفان سده 12 ق شبه قاره آمده است. موضوع ممتازنامه، زندگی ارجمندبانو ملقب به ممتاز محل و تاج محل همسر شاهجهان پنجمین پادشاه سلسله تیموریان هند است. این رساله براساس تنها نسخه موجود در حاشیه سفینه بحرالمحیط در کتابخانه مجلس شورای اسلامی به شماره 14215 تصحیح شده است.

 

تلخیص تاج الماثر/ عباسقلی خان هدایت/ عبدالحسین نوایی

این اثر تالیف عباسقلی خان هدایت در سال 1314ق به دستور مظفرالدین شاه صورت گرفت. این کتاب از روی تاج المآثر نگاشتۀ حسن نظامی نیشابوری تلخیص شده که موضوع آن تاریخ غوریان و روابط خصمانۀ آنان با سلاطین غزنوی و تصرف غزنه به دستور غوریان و آتش زدن گورهای سلاطین غزنه و نفوذ غوریان در هند و تصرف دهلی و استقرار آنان در شبه قاره هند است و در 612ق تالیف شده است. رساله حاضر براساس دو نسخه موجود در کتابخانه ملی به شمارۀ 1734/ ف و کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی به شمارۀ 2/5759 تصحیح شده است.

 

سفرنامۀ مسیولوئی روسله به هند (سفر به سرزمین راجه ها)/ رضا غفاری کاشانی – علیقلی کاشانی/ به اهتمام جمشید کیان فر

لوئی روسله سیاح فرانسوی، در 19 سالگی عازم هندوستان شد و در 1863 م به بمبئی وارد گردید. ترجمۀ سفرنامۀ روسله، توسط دو تن از مترجمان دورۀ قاجار به نامهای رضا غفاری کاشانی و علیقلی کاشانی انجام شده است.

 

شرفنامه/ محمد اولیاء النایطی/ سید سعید میرمحمدصادق

این کتاب دربارۀ تاریخ نوابان ارکات یا کرنانک که در مدارس حکومت داشتند می باشد. این رساله برای شناخت تاریخ شبه قاره در سرانجام سدۀ 12 و اوایل سدۀ 13ق، شهر مدراس و رابطه نواب ارکات با کمپانی هند شرقی انگلیس، درخور اهمیت است. اساس تصحیح، دستنویس شمارۀ 7125 محفوظ در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و در سال 1254ق مقابله با اصل تألیف شده.

گنجینۀ بهارستان (تاریخ 4 – تاریخ شبه قاره)، به کوشش محمدمهدی توسلی از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پانزده، 777 صفحه منتشر شده است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

277 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2101
10295
83261
223396
14659867