کد مطلب : 6026
20 خرداد 1397 - 14:43
تعداد بازدید : 186 بار
اخبار » اخبار وسط

به مناسبت سالروز شهادت حضرت علی (ع) کتاب خطی به نمایش در آمده، شرحی بر نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب (ع) به شرح ابن میثم ابن علی ابن میثم البحرانی محدث، فقیه و متکلم شیعی سده هفتم ه.ق در شش باب است که در سده دوازدهم ه.ق در قطع وزیری بزرگ به خط نسخ و نستعلیق تحریری کتابت شده و تذهیب آن نیز اثر علی اشرف است.

از جمله شاخصه‌های نهج البلاغه شرح‌ها و ترجمه‌های متعدد آن است که به نقل از علامه امینی در جلد چهارم کتاب الغدیر، از میان 81 شرح انجام شده بر نهج البلاغه، شرح ابن میثم بحرانی یکی از معروف‌ترین شرح‌ها محسوب می‌شود.

گفتنی است در کنار این نسخه خطی ارزشمند، سه جلد کتاب چاپی نهج البلاغه نیز به نمایش در آمده که شامل دو جلد کتاب منظوم به ترجمه و شرح ناظم محمد علی انصاری و همچنین یک جلد نهج البلاغه گردآوری شده توسط سید الرضی است که توسط دکتر صبحی الصالح در سال 1926 میلادی (1387 ه.ق) تصحیح و در دارالکتاب لبنان چاپ و منتشر شده است.

یادآور می‌شود نهج البلاغه شامل گزیده ای از کلمات، خطبه‌ها، عهدنامه‌ها، وصایا و فرمایشات امیر مؤمنان حضرت علی (ع) توسط ابوالحسن محمد الرضی بن الحسن الموسوی مشهور به سید الرضی در قرن چهارم ه. ق گردآوری شده است. او نام کتاب را نهج البلاغه نهاد و در مقدمه علت این نامگذاری را چنین بیان کرد: بعد از تمام شدن کتاب چنین دیدم که نامش را نهج البلاغه بگذارم زیرا این کتاب درهای بلاغت را به روی بیننده می‌گشاید و خواسته‌هایش را به او نزدیک می‌سازد.

علاقه‌مندان جهت بازدید از این آثار ارزشمند می‌توانند تا پایان خرداد ماه از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

313 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
12138
12881
42395
42395
14687854