کد مطلب : 6106
16 تیر 1397 - 10:46
تعداد بازدید : 232 بار
اخبار » اخبار وسط

«رسول جعفریان با مسئولیت‌پذیری و علاقه‌ای که به این کار [در ریاست کتابخانه مجلس] داشت، نسخ خطی را ساماندهی کرده و منابعی را که در کتابخانه‌ها خاک می‌خوردند تبدیل به پژوهش‌های استوار و کم‌نظیری کرد.»
محمدعلی مهدوی‌راد، 18 دی 1391
سن و سالش در میان اهل فکر و فن، او را در میان رسته و دسته جوانان _ یا نسبتاً جوانان _ قرار می‌دهد. از اهالی توابع اصفهان است و این اصفهانی بودن حتی در لهجه‌اش نیز هویداست.
اگرچه اهل مصدرنشینی نیست و کار علمی را بیشتر خوش دارد، اما آنگاه که ریاست کتابخانه‌ای را عهده دار می‌شود، نقطه عطف آن نهاد فرهنگی را سبب می‌شود؛ چهار سال ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی بود و حالا نزدیک به یک سالی می‌شود که روزها در اتاق ریاست کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به فعالیت می‌پردازد و این را بر هدایت کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران در قم اضافه کنید. او که مدیری محدود و منحصر به پشت میز نیست و خود را از احوالات کتابخانه مطلع می‌سازد، بر پویایی کتابخانه‌ها تأکید مؤکد دارد. ازجمله آنکه در دسترس قرار داشتن منابع در اینترنت برای سهولت استفاده پژوهشگران را همیشه پیش چشم داشته و هرجا رفته در دستور کار قرار داده است و به همین دلیل، آغازگر موج انتشار رایگان نسخه‌های خطی کتابخانه‌های دولتی ایران روی وب شد. جز توسعه فیزیکی کتابخانه، گسترش منابع دیجیتالی همیشه برایش اولویت داشته است.
اما او را محال است با وجود شغل اجرایی، برکنار از امور علمی بیابید. حتی اگر به سفر هم برود، به سیاق قدما، به بررسی ابنیه تاریخی و سفرنامه‌نویسی می‌پردازد و حتی در شمار علاقه هایش، تصحیح و تنقیح سفرنامه‌های حج قاجاری نیز هست. اگرچه در اسناد تاریخی بسیار غور می‌کند، اما عرصه پژوهشی‌اش فراخ است؛ از تاریخ صدراسلام و تاریخ شیعه بویژه مهدویت بگیرید تا تاریخ صفویه و حتی تاریخ معاصر و فعالیت‌هایش پایان‌ناپذیر است. تقریباً روزی را بی‌نوشته به پایان نمی‌برد و همین است که شاید هرفصل، یک کتاب منتشر می‌کند.
معممی روشن‌اندیش است و هیچ خرافه‌ای را برنمی تابد و حتی کتاب مهمی دارد که نامش را «مهدیان دروغین» گذاشته است. مصداق این عوام‌زدایی‌اش، صحبت‌های تند و تلخی بود که او، شش سال پیش و پس از سخنرانی علیرضا پناهیان در شب عاشورا که گفته بود «ظهور قابل پیش‌بینی است»، مطرح کرد: «این قبیل افکار درباره ظهور که برای آن قاعده درست می‌کنند و نمودار می‌کشند و وقت ظهور تعیین می‌کنند و هشدار باش آمادگی برای همین نزدیکی‌ها می‌دهند، در حالی که نه علم غیب دارند و نه دانش درست دینی و نه شرایط عالم را می‌شناسند، براحتی می‌تواند زمینه ظهور فرقه‌هایی شبیه بابیت را در ایران فراهم کند.»
این استاد 54 ساله که دو کتاب «تاریخ سیاسی اسلام (سیره نبوی)» و «کتاب اطلس شیعه»اش، در دو برهه، جایزه کتاب سال را به ارمغان آورد و حتی روانشاد ایرج افشار نیز بر آثارش صحه گذاشته بود، سه سالی می‌شود که به مرتبه استادی گروه تاریخ دانشگاه تهران ارتقا یافته است و البته، پنجشنبه هفته گذشته، در یکصد و بیست و دومین جلسه مجمع عمومی فرهنگستان علوم که با حضور ۴۲ عضو، از مجموع ۴۷ عضو پیوسته، به ریاست رضا داوری اردکانی برگزار شد، پس از سه سال عضویت وابسته، به عضویت پیوسته فرهنگستان علوم درآمد تا «رسول جعفریان»، جوان‌ترین عضو این نهاد علمی باشد.

حمیدرضا محمدی

روزنامه ایران

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

273 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
4276
12881
34533
34533
14679992