کد مطلب : 7193
13 مرداد 1399 - 13:38
تعداد بازدید : 50 بار
اخبار » گزارش

«چَچَ» منطقه ای در شمال پاکستان بین پیشاور و اسلام آباد است. در این منطقه کتاب خانه های شخصی زیادی است که مشهورترین آنها «میرا کُتُب خانه» موسس: خواجه محمد خان اسد است که در سال 1932م در محله عظیم خان در شهر حَضرو راه اندازی شد. در اینجا کتاب خانه های دیگر منطقه «چَچ» را معرفی می کنیم:

کتاب خانه مولانا نصیرالدین غور غشتوی

در روستای غور غشتی کتاب خانه شیخ الحدیث مولانا نصیرالدین غور غشتوی بود که بیشتر کتاب های مذهبی بود. در این کتاب خانه نسخه های خطی هم بود که مرید خاصِ وی- خواجه محمد خان اسد- زمانی در کالجِ اَتَک آنها را به نمایش گذاشت و آقای نذر صابری هم در کتابش «فهرست مخطوطات» شامل کرد. پژوهشگر معروف ایرانی – دکتر محمد حسین تسبیحی- هم در ذیل عنوانِ «کتاب خانه نصیریه غور غشتی» در کتابش «نسخه های خطی پاکستان» آورد. اکنون از آن نسخه های خطی و کتاب ها سراغی نیست.

کتاب خانه مولانا میان عبدالحق

میان عبدالحق از عالمان و فضلا بود که همراه تدریس نظام خانقاهی را هم رونق بخشید. وی دارای ذخیره هایی از کتاب های علوم دینی بود. دکتر محمد حسین تسبیحی در کتابش «نسخه های خطی پاکستان» نسخه های خطی این کتاب خانه را نام برده بود. اکنون خبری از آن کتاب ها نیست.

کتاب خانه مفتی محمد عثمان شمس آبادی

این کتاب خانه در شهر حَضرو است. کتاب های نفیس و نادری در این کتاب خانه بود که برخی از نسخه های خطی آن را دکتر سفیر اختر در کتابش «کتاب خانه های راول پندی، شهرستان اَتَک و هَری پور» آورده است. این کتاب خانه هم به مرور زمان قصه پارینه شده است.

«میرا کُتُب خانه» در حَضرو

در این کتاب خانه تقریباً 16 هزار کتاب و نشریات است در موضوعات: سیرت، دین، سوانح، تاریخ، قرآن، حدیث، فقه، قانون، ادب، سیاست، مکتوبات، خطبات، نمایش نامه، داستان کوتاه، ترجمه، رمان.

کتاب خانه حافظ نثار احمد الحسینی

این کتاب خانه در شهر حَضرو است. حافظ نثار احمد الحسینی در خانقاهش «خانقاه امدادیه» این کتاب خانه را تاسیس کرده است. فهرست تایپ شده کتاب خانه موجود است. برای همگان قابل استفاده است.

کتاب خانه ملک حق نواز خان

در شهر حَضرو مدیر بازنشسته ای به نام ملک حق نواز خان است که بیشتر کتاب هایش درباره مرزا اسد الله خان غالب و علامه اقبال است، امّا مردم عادی نمی توانند از این کتاب ها استفاده کنند.

کتاب خانه مرحوم حافظ زُبیر علی زَئی

کتاب خانه عالم دین – حافظ زُبیر علی زَئی- از کتاب خانه های بزرگ منطقه چَچ است که بیشتر کتاب های دینی و به ویژه حدیث است و استفاده از آن برای همگان میسر است.

کتاب خانه سید کفایت بخاری

در این کتاب خانه که در منزل سید کفایت بخاری است، کتاب هایی در موضوعاتِ: قرآن، حدیث، شعر، تاریخ، ادبیات، سفرنامه. استفاده برای همگان میسر نیست. ممکن است فهرست توصیفیِ این کتاب خانه آماده شود.

 

خلاصه و ترجمه از مقاله به زبان اردو با عنوانِ: «علاقہ چھچھ کے ذاتی کتب خانے»، مقاله نویس: محمد عزیز عاصم، مجله «ذوق»، شماره 2، آوریل 2019، ذوق پَبلی کیشنز، اَتَک، پاکستان، صفحات: 109 تا 113.

منبع:

https://zoqattock.wordpress.com/

خلاصه و ترجمه: ليلا عبدي خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

30 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
793
736
5917
27242
16513173