کد مطلب : 4886
26 فروردين 1396 - 07:48
تعداد بازدید : 782 بار
اخبار » اخبار وسط

 در سال ۱۳۹۵ افزون بر ۲۷ هزار و ۷۰۰ سند مکتوب و غيرمکتوب از طريق اهدا و خريداری جذب مرکز اسناد آستان قدس رضوی شد که با این تعداد، شمار اسناد مکتوب اين مرکز از مرز ۱۳ میلیون و ۳۷۶ هزار برگ گذشت.

به گزارش لیزنا، براساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، کارشناس مسئول بخش مخزن اسناد این سازمان، اعلام کرد: در سال ۱۳۹۵، بیش از ۲۷ هزار و ۷۰۰ سند مکتوب و غير مکتوب از طريق اهدا، خريداری و توليد، به مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزوده شده است که با اين تعداد، شمار اسناد مکتوب این مرکز از مرز ۱۳ میلیون و ۳۷۶ هزار برگ گذشت.

مسئول بخش مخزن اسناد این سازمان توضيح داد: از ميان اسنادی که سال گذشته جذب اين مجموعه شده، حدود ۲۱ هزار برگ مربوط به اسناد مکتوب است که از اين ميان ۵ هزار و ۵۰۰ برگ به صورت خريداري و حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ برگ و فایل دیجیتالی اهدايی است.

وی افزود: همچنين، نزديک به شش هزار و ۸۰۰ قطعه سند تصويري به صورت فایل دیجیتال و آنالوگ در سال ۹۵ به اين مجموعه افزوده شده که بيش از ۵ هزار و ۸۰۰ فايل ديجيتال به صورت اهدايی و افزون بر ۶۴۰ قطعه از طريق خريداری بوده، و بالغ بر ۳۰۰ فایل دیجیتالی نيز از بافت قديم شهر مشهد، توسط کارشناسان مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با همکاری بخش تاريخ شفاهی اين مرکز توليد شده است.

کارشناس مسئول بخش مخزن اسناد این سازمان با بيان اينکه حفظ و نگهداری این اسناد از دغدغه‌های مهم این مرکز است، افزود: در این راستا سال گذشته، از اسناد مکتوب این مرکز بیش از ۱۹۳ هزار و ۷۰۰ صفحه، نسخۀ پشتیبان تهیه شده و افزون بر يک هزار و ۵۰۰ برگ نيز مورد مرمّت و آفت‌زدايي قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سالانه صدها نفر برای استفاده از اسناد مکتوب و غیر مکتوب، به این مرکز مراجعه می‌کنند، به اسناد ديداری و شنيداري اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته، بيش از يک هزار و  ۵۰۰ حلقه سند ديداری و شنيداری به مجموعه اسناد آستان قدس رضوی افزوده شده که از اين ميان، افزون بر ۲۶۰ ساعت به صورت خريداری و ۳۰۰ حلقه به صورت اهدايی بوده است.

همچنین اسناد موجود در این مرکز، دارای تاریخی پانصدساله است و در این میان، اسنادی از دوره افشاریه، قاجاریه و مجموعه‌ای ۶۹ هزارصفحه‌ای از اسناد دوره صفویه وجود دارد که بیشترین اسناد مربوط به دوره صفویه در سطح جهان بوده و به عنوان میراث معنوی یونسکو ثبت جهانی شده است.

 

 

 

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

510 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
5645
18999
40079
268105
12954747