کد مطلب : 5060
16 خرداد 1396 - 08:21
تعداد بازدید : 792 بار
اخبار » اخبار وسط

یک نمونه سند تاریخی با موضوع کمک مالی به ساختمان مدرسه ایرانشهر، به مدیرکل آموزش پرورش استان یزد اهدا شد.

به گزارش مرکز اسناد وكتابخانه ملي استان يزد، داود پاک طینت با حضور در اداره کل آموزش پرورش استان، یک نمونه سند تاریخی با موضوع کمک مالی به ساختمان مدرسه ایرانشهر را به مدیرکل آموزش پرورش اهدا کرد.

 در این دیدار، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی یزد با اشاره به وظایف و فعالیت های مرکز و اهمیت اسناد گفت: با توجه به قدمت بالایی که برخی از مدارس استان یزد دارند لازم است فرآیند های قانونی، ارزشیابی و تعیین تکلیف انجام شود و این مرکز آمادگی  هرگونه هنمکاری در این زمینه را دارد.

در ادامه، شیرزاد، مدیرکل  آموزش و پرورش استان، کار این مرکز به جهت حفظ و نگهداری اسناد قدیمی و ارائه خدمات به پژوهشگران و محققان را ارزشمند دانست و موافقت خود را با همکاری در زمینه ارزشیابی و تعیین تکلیف اسناد اعلام نمود.

در پایان یک نمونه از اسناد موجود در آرشیو مرکز اسناد و کتابخانه ملی یزد با موضوع کمک مالی جهت تکمیل ساختمان مدرسه ایرانشهر، مربوط به سال ۱۳۱۷شمسی، به آقای شیرزاد تقدیم شد.

دبیرستان ایرانشهر مربوط به دوره قاجار و  نخستین دبیرستانی است که در یزد تاسیس شد. زمینی به مساحت نزدیک به ۱۸۰۰۰ متر مربع و زیربنای ۶۰۰۰ متر مربع برای این دبیرستان در نظر گرفته شد. عملیات ساختمانی در ۱۵ فروردین ۱۳۰۵ آغاز گردید و در آبان ماه ۱۳۱۰ تمام کارهای ساختمان به پایان رسید. عملیات ساختمانی آن در ۱۳۱۳ پایان یافت. در فروردین آن سال علی‌اصغر حکمت دبیرستان را افتتاح کرد و به نام ایرانشهر نامگذاری شد.

هزینه ساخت این بنا در سال اجرا برابر با هفتصد و شصت هزار ریال معادل هفتاد و شش هزار تومان بوده که از محل اعتبارات دولتی تامین شده‌است.

ساختمان این دبیرستان از طاق‌های ضربی و از پنجره‌های باریک و بلند در نماسازی و قوسهای استوانی در سر در ورودی سالن اجتماعات استفاده شده‌است. قوسهای تخم مرغی مشخصه معماری عصر ساسانی و قوسهای خیزدار ویژگی عصر صفوی است که این دو نوع سبک قوس و طاق بندی در دبیرستان ایرانشهر مشهود است.  در نمای آن بیش از ۱۱۰۰۰ متر کاشی رنگی لعابدار کار رفته‌است.

 این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.    

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

40 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
841
1574
5413
8908
16389837