کد مطلب : 5190
11 مرداد 1396 - 13:07
تعداد بازدید : 715 بار
اخبار » اخبار وسط

پس از تاکید وزارت اوقاف اردن بر این امر که سربازان اسرائیل اسناد و نسخه‌های خطی مسجد الاقصی را به سرقت برده‌اند، چهار کمیته جهت بررسی این مساله در قدس تحت نظارت وزارت اوقاف اردن تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، برخی منابع اعلام کردند، چهار کمیته‌ از نمایندگان اداره اوقاف قدس، قاضی القضات، مفتی قدس و شورای اوقاف جهت تعیین میزان خسارت‌ها و سرقت‌هایی صورت گرفته در مسجد الاقصی و موزه اسلامی زمانی که کارمندان آن حضور نداشتند، تشکیل شد. 

این منابع افزودند، وزارت اوقاف اردن در انتظار ارائه گزارش نهایی مسروقه‌ها و اشیای گم شده مسجد الاقصی است، تا این گزارش را به وزارت خارجه ونخست وزیر اردن جهت اطلاع از اقدامات رژیم صهیونیستی ارائه دهد.

از سوی دیگر، رضوان عمرو، رئیس بخش نسخه‌های خطی مسجد الاقصی تصریح کرد، نیروهای اشغالگر زمان کافی برای سرقت را در اختیار داشتند.

وی گفت: مساله سرقت نسخ خطی تا پایان بررسی‌های آرشیو و خزانه نسخ خطی از سوی کمیته مختص این کار به صورت رسمی اعلام نمی‌شود.

عمرو در گزارش صوتی که رسانه‌های فلسطین آن را منتشر کردند، تشریح کرد، پس از اینکه رژیم اشغالگر صهیونیستی به دادگاه  صلاح الدین یورش برد و برخی اسناد وقفی را به سرقت برد، مسجد الاقصی آخرین مکان امن برای اسناد و مدارک بود، به همین دلیل جهت حفاظت اسناد و مدارک از دستبرد اسرائیل به آنها، این مدارک به مسجد الاقصی منتقل شد، اما رژیم اشغالگر اسرائیل به آنجا نیز دستبرد زد.

رئیس بخش نسخه‌های خطی مسجد الاقصی گزارش داد، مرکز اصلاح نسخ خطی آسیب جدی دیده، دفتر این بخش تخریب شده و بانک سرور اصلی نسخه‌های خطی و آرشیو آن شکسته است.

حسن خاطر، رئیس مرکز بین‌المللی قدس در فلسطین پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای اسرائیلی هنگامی که برای سه روز پی در پی مسجد الاقصی را به روی نمازگزارن، کارمندان و نگهبانانش بستند و خود به اتاق‌ها، دفاتر، آرشیو و مدارک آن دسترسی داشتند، اسناد اداره اوقاف اسلامی قدس را به سرقت بردند.

اداره اوقاف اسلامی اعلام کرد، آنچه را که رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی درباره اسناد و مدارک به سرقت رفته از مسجد الاقصی اعلام می‌کنند، تایید نمی‌کند.

و از طرفی نیز، عزام خطیب، مدیر کل اوقاف قدس و امور مسجد الاقصی در بیانیه‌ای اعلام کرد، گزارشات رئیس مرکز بین‌المللی قدس درباره سرقت اسناد و مدارک دقیق نیست.

در این بیانیه آمده است، اداره اوقاف قدس پس از پایان اتمام بررسی‌های چهار کمیته مذکور حقائق را در این زمینه اعلام و گزارشات رسمی پیرامون اسناد موجود در مسجد الاقصی را ارائه می‌دهد.

در ۱۴ ژوئیه نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی یورش برده و دو روز کامل آن را بستند و نگهبانان و کارمندان آن را اخراج کردند.

اداره اوقاف اسلامی قدس وابسته به وزارت اوقاف اردن متولی امور مسجد الاقصی است.

اردن براساس تفاهم‌نامه امضا شده بین خود و اسرائیل در ۱۹۹۴ بر مقدسات اسلامی و مسیحی قدس اجازه نظارت دارد.

 

 

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

269 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
10130
13641
10130
286202
13810628