کد مطلب : 5211
22 مرداد 1396 - 09:09
تعداد بازدید : 585 بار
اخبار » اخبار وسط
انتشارات سوره مهر، دیوان خواجه حسین مروی را که از سرایندگان سده دهم هجری قمری است، روانه بازار کتاب کرد. به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از  سوره مهر، انتشارات سوره مهر، دیوان خواجه حسین مروی را که از سرایندگان سده دهم هجری قمری است، با مقدمه، تصحیح و تحقیق ذبیح الله حبیبی‌نژاد  روانه بازار کتاب  کرد.

حبیبی نژاد درباره این اثر گفت: خواجه حسین مروی یکی از شاعرانی است که در قرن دهم هجری می زیسته است. متأسفانه تاکنون کسی دسترسی به نسخه‌ای از دیوان ایشان پیدا نکرده که من به همت یکی از دوستان خوبم آقای دکتر بهروز ایمانی توانستم نسخه‌ای از شعرهای این شاعر را پیدا کنم.

وی ادامه داد: البته نسخه‌ای که در اختیار من قرار گرفت، نسخه‌ کامل نیست ولی به عنوان مقدمه‌ای که این شاعر خوب سبک هندی احیا شود اثر مقبولی است که امیدوارم  فتح بابی باشد برای  پژوهشگران که بتوانند به ابعاد بیشتری از زندگی و آثار این شاعر خوب کشورمان دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: در میان پژوهشگران متون کهن، که پیش از این نیز اشاره شد، فقط دکتر غلام مصطفی‌خان، از استادان زبان و ادب فارسی در پاکستان، با در اختیار داشتن نسخه‌ای از دیوان خواجه حسین یا حداقل با ملاحظة نسخه‌ای از دیوان او نکته‌های مهمی در قالب مقاله‌ای به زبان اردو، در مجلة اردو، چاپ پاکستان، ارائه داده است. از این مقاله با دارابودنِ قصاید و غزلیات نایابِ خواجه حسین، به منزلة منبعی قابلِ اعتنا، در تصحیح این دیوان استفاده شده است.

حبیبی نژاد همچنین  در قسمتی از پیشگفتار این اثر نوشته است: اگرچه دیوان خواجه حسین با حداقل امکانات و مدارک و اسناد موجود احیا گردید و بی‌گمان کاستی‌هایی هم دارد، انگیزه‌ای می‌شود برای پژوهشگران و آیندگان تا با بازیابی آثار دیگر این شاعر توانا، که اکنون دور از دسترس است، آن را کامل‌تر و زیباتر عرضه بدارند، تا بیش از پیش بر فرهنگ و زبان سرزمینمان ببالیم و سفیرانِ شایستة آن را ارج نهیم.

 

 

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

401 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
14233
14666
88704
259492
13783918