کد مطلب : 5257
07 شهریور 1396 - 09:58
تعداد بازدید : 1570 بار
اخبار » اخبار وسط

در سراسر دنیا فقط ۲۱ جلد نسخه خطی اصلی از کتاب هزار و یک شب موجود است که یک نسخه آن در ۶ جلد در پایگاه میراث جهانی گلستان نگهداری می شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مسعود نصرتی _ مدیر کاخ گلستان اظهار داشت: این کتاب پژوهشی که به تازگی توسط کاخ منتشر شده است نخستین کتاب بوده که به معرفی نسخه خطی «هزار و یک شب» یا «الف لیلة و لیله» می پردازد.

وی گفت: همچنین در این کتاب گزیده ای از نگاره های نسخه اصلی  به چاپ رسیده و قرار است هفتم شهریور در همایش ملی «هزار و یک شب و ادبیات ایران و جهان» برای نخستین بار با حضور اساتید زبان و ادبات فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه در دانشگاه بوعلی سینا همدان رونمایی شود.

مدیر کاخ گلستان از برپایی نمایشگاه نگاره های کتاب هزار و یک شب خبر داد و اظهار داشت: 40 تابلو از نگاره های برگزیده این کتاب که توسط ابوالحسن غفاری(صنیع الملک) با همکاری 34 نفر از شاگردانش انجام شده است در این همایش 2 روزه به نمایش گذاشته می شود.

وی افزود: تاکنون پژوهشی درباره نسخه اصلی هزار و یک شب انجام نشده بود به همین دلیل کاخ گلستان برای معرفی این اثر فاخر، اقدام به چاپ کتابی با عنوان «هزار و یک شب در هزار و یک نقش» کرده است. در سراسر دنیا تنها 21 جلد نسخه خطی اصلی از کتاب هزار و یک شب موجود است که یک نسخه آن در 6 جلد در پایگاه میراث جهانی نگهداری می شود.

نصرتی افزود: کتاب «هزار و یک شب» مجموعه داستان هایی از افسانه های قدیمی و عامیانه را روایت می کند. این کتاب که شهرت جهانی دارد توسط ملا عبداللطیف طسوجی در سال یک هزار و 259 هجری قمری، 179 سال پیش، در زمان محمدشاه قاجار به فارسی ترجمه شد و سپس میرزا محمد علی سروش اصفهانی اشعار شعرای فارسی را به این کتاب اضافه کرد. نسخه اصلی کتاب در 2 هزار و 280 صفحه کتابت شده که یک هزار و 142 صفحه آن متن فارسی و یک هزار و 134 صفحه تصویر دارد، همچنین هر صفحه مصور بین 3 تا 6 مجلس نقاشی شده است.

نسخه اصلی کتاب هزار و یک شب، اردیبهشت امسال در کاخ گلستان برای نخستین بار به نمایش گذاشته شد.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

50 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
871
1574
5443
8938
16389867