کد مطلب : 5314
27 شهریور 1396 - 08:17
تعداد بازدید : 792 بار
اخبار » اخبار وسط

یک گروه علمی از دانشگاه کویت از کشف نسخ خطی اسلامی کمیاب در کلیساهای «کوه آتوس» در یونان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از خبرگزاری بین‌المللی «قدس پرس»، عبدالهادی عجمی، استاد تمدن اسلامی دانشکده ادبیات دانشگاه کویت دیروز (۲۵ شهریورماه) ضمن اعلام خبر کشف نسخ خطی عربی ـ اسلامی کمیاب در کلیساهای «کوه آتوس» در یونان، تصریح کرد: تیم آکادمیک کویت، نخستین هیئت تخصصی عربی است که از کلیسا‌های قدیمی این منطقه که دارای کتابخانه‌های تاریخی است، بازدید می‌کند.

وی افزود: با وجود این که هزاران نسخه خطی عربی و اسلامی کمیاب که در کتابخانه‌ها و موزه‌های اروپا وجود دارد، اما تیم تحقیقاتی کویتی متقاعد شده که هنوز بخش زیادی از نسخ خطی و قطعات تاریخی کمیاب در کلیساها و کتابخانه‌های کوچک مناطقی همچون کوه آتوس قابل کشف است. 

 عجمی گفت: موضوعات نسخ خطی اسلامی کشف‌شده شامل پزشکی، فقه، مسیحیت و عهدین(تورات و انجیل) است، اما اطلاعات زیادی در کتابخانه‌های دانشگاه‌های عربی و آرشیو‌های مختلف از این نسخ خطی در دسترس نیست. 

وی یادآور شد: بسیاری از نسخ خطی عربی کمیاب کشف‌شده توسط این گروه علمی درباره موضوعات متنوعی همچون مظاهر زندگی اجتماعی، پزشکی و دینی در تاریخ اسلام است.

عجمی در پایان گفت: دانشگاه کویت با این دستاورد پژوهشی بزرگ، افق‌ها و ابعاد انسانی و متمدنانه‌ جدیدی برای پژوهشگران عرب می‌گشاید و این گروه علمی در حال حاضر به شکل گسترده در حال مطالعه، آرشیوسازی و انتشار این نسخ خطی است تا بتواند آن‌ها را در دسترس پژوهشگران و تاریخ‌نگاران عرب قرار دهد.

کوه آتوس یکی از مقدس‌ترین اماکن مسیحیت در کلیسای ارتدکس شرقی است که در جزیره‌ای در شمال یونان واقع شده‌ است.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

264 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2054
10295
83214
223349
14659820