کد مطلب : 5328
11 مهر 1396 - 08:04
تعداد بازدید : 787 بار
اخبار » اخبار وسط

حماسه کربلا منظوم شده در نسخه‌ی خطی «مشهد الشهدا» در تالار صفوی بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درامده است.

به گزارش نسخه خطی منظومه «مشهد الشهداء» سروده‌ی حسین ندایی یزدی، شاعر معاصر شاه اسماعیل اول صفوی است، که این شاعر کتاب خود را نیز به شاه اسماعیل صفوی تقدیم کرده است.

این کتاب منظوم بر اساس کتاب «مقتل روضه الشهداء» اثر ملا حسین واعظ کاشفی سبزواری در ده باب و در قالب مثنوی سروده شده است.

بخش‌های کتاب را عناوینی مانند «حرکت امام حسین (ع) از مدینه به مکه»،«نامه فرستادن اهل کوفه به امام حسین (ع) و درخواست تشریف فرمایی آن حضرت»، «اعزام مسلم بن عقیل به شهر کوفه»، «حرکت امام به سوی کوفه»، «شهادت مسلم و فرزندانش»،«حرکت به سوی کربلا»،«فداکاری یاران و بستگان امام و شهادت امام حسین(ع)»،«اسارت خاندان امام حسین (ع)»، «فرستادن سر شهیدان به دربار یزید در شام»، «عقوبت دنیایی یزید و یزیدیان» که در کل حماسه کربلا را روایت می‌کند، شامل می‌شود.

این نسخه‌ منظوم ۴۴۵ صفحه، در قطع وزیری با ۲۱ بیت در صفحه به خط نستعلیق نوشته شده و صفحات «مجدول مذهب» و صفحه اول دارای سرلوح «مذهب مرصع»، سرلوح با آب طلا و لاجورد رنگ آمیزی شده است.

این اثر دارای رقم (نوشتن و اعراب‌گذاری) «ابن علی ابن الحسین قاسم الحسینی»، در تاریخ ۹۲۷ هجری قمری است که به شماره موزه ۳۷۲۹ در تالار صفویه موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است

منبع : ایسنا

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

506 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
4011
10295
85171
225306
14661777