کد مطلب : 5340
18 مهر 1396 - 08:57
تعداد بازدید : 799 بار
اخبار » اخبار وسط

در طی یکی دو دهه پیش، دانشگاه هاروارد با همکاری تعدادی از مؤسسات دانشگاهی، مرارکز علمی، کتابخانه‌ها و مجموعه‌داران خصوصی، پروژه‌ای را تحت عنوا "دنیای زنان در عصر قاجار" شروع کرد. به تدریج اقلام بسیار متنوعی از به پروژه افزوده شد. این اقلام، شامل موارد و موضوعات زیر می‌شدند:

ـ مکتوبات منثور و منظوم، از جمله نامه‌ها، مقالات، سفرنامه‌ها و رساله‌ها، نشریات زنان

ـ قباله‌ها از جمله نکاح‌نامه، پشه‌نامه، صلح نامه، وکالت‌نامه، وقف‌نامه

ـ آثار هنری، ازجمله نقاشی، سوزن‌دوزی و خطاطی، عکس ها، اشیاء زندگی روزمره

ـ تاریخ شفاهی (فایل‌های صوتی)

پروژه برخلاف نام خود، هیچ‌گاه بر دنیای زنان و عصر قاجار محدود نشد. محتویات آن، هم شامل اقلامی بود که ارتباط مستقیمی به دنیای پیچیده زن قاجاری نداشت، و هم مواردی از دوران قبل و بعد از قاجار را نیز شامل می‌شد. دنیای ایرانیان قاجاری که به‌واسطه شکست‌های پی‌در‌پی، عقب‌افتادگی، عصیان‌های داخلی و تجزیه قسمت‌های مهمی از کشورمان، کمتر کسی رغبت ورود بدان را دارد، علی‌رغم ظاهر سطحی آن، جامعه‌ای پویا و پررمزوراز بود. تاکنون بسیاری به سیاست خارجی قاجار، وضعیت قشون و مناسبات درباری توجه کرده‌اند؛ اما آن‌چه که همیشه مغفول مانده، تاریخ مردمان عادی و به‌خصوص زنان پرده‌نشین آن بود.

مصالح و موادی را که برای مطالعه تاریخ لایه‌های زیرین جامعه قاجاری نیاز است، به طور یک‌جا و منسجم در کمتر جایی می‌توان سراغ یافت؛ مگر در مجموعه‌ای غنی مثل پروژه مورد نظر که خوشبختانه امکان استفاده از آن برای عموم آزاد است. پروژه با همکاری اساتید برجسته و متخصصان تاریخ ایران و قاجار از کشورهای مختلف جهان، توانست مجموعه‌ای را سامان دهد که برای مطالعه همه‌جانبه جامعه قاجاری راه‌گشا باشد.

در میان این مجموعه، می‌توان اسناد بسیار زیادی را با موضوعات نکاح، طلاق، خریدوفروش، احکام فقهی و امثال آن یافت که متأسفانه گنجینه‌های ملی و خصوصی داخل کشور فاقد سخاوت لازم برای ارائه آن هستند. برابر بررسی‌های به‌عمل‌آمده، حدود 6535 فقره فایل با موضوعات یادشده در 41635 تصویر با کیفیت مناسب قابل بارگیری و استفاده می‌باشند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها، با اهتمام و گشاده‌دستی مالکین خصوصی به پروژه افزوده شده‌اند. فراخوان متصدیان پروژه به تحویل اقلام بیشتر، این امید را برمی‌انگیزاند که در آینده شاهد گسترش و غنای بیش از پیش آن باشیم.

محتویات پروژه با دو زبان فارسی و انگلیسی و قابلیت جستجوی ساده و فنی، با آدرس زیر قابل استفاده برای عموم پژوهشگران می‌باشد

آدرس سایت : http://www.qajarwomen.org/fa/collections/1018A.html

 

تهيه گزارش و ترجمه از: ناهيد جعفري دهکردي

خبرنگار افتخاري پايگاه خبري نسخ خطي (بساتين) 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

262 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2050
10295
83210
223345
14659816