کد مطلب : 5428
16 ارديبهشت 1397 - 11:22
تعداد بازدید : 182 بار
اخبار » اخبار وسط

میرمعزالدین حسینی قزوینی از علمای اواخر دوره صفوی بود که در قزوین اقامت داشت. میر معزالدین کتابخانه مفصلی داشته که همانند دیگر کتابخانه های قدیمی گرفتار غارت ها و تقسیمات شده و آخرین بازمانده آن شامل 25 جلد در اوایل سال 82 به کتابخانه ملی ایران اهدا شد.

میر معزالدین که سال های حکومت افغانان را در قزوین و تحت حکومت شاه طهماسب دوم به سر می برد توانست کتابخانه خود را از بلایای وارده بر دیگر کتابخانه های عصر صفوی در امان دارد. پس از رانده شدن افغانان از ایران و به قدرت رسیدن ظاهری طهماسب دوم و سپس عباس سوم، حکومت اصلی به دست نادر افشار قرار داشت که مقدمات به تخت نشینی خود را تدارک می دید. سرانجام در 1148هـ شورای مغان سلطنت صفویه را ملغی و نادر را به شاهی ایران برقرار داشت. یکی از مهمترین اقداماتی که به نادر شاه انتساب یافته لغو اوقاف عصر صفوی است که جای بحث فراوانی دارد.

ظاهراً پیش از به رسمیت شناخته شدن سلطنت نادرشاه، ترس از این اقدامات آغاز شده بود. وقف یکی از راه هایی بوده که متمولین و اشراف قدیم برای در امان ماندن اموال خود و تضمین مالکیت برای فرزندان خود در نظر داشتند. وقف خاص، ضمن در امان نگاه داشتن مال از غارت و مصادره، حکومت را به حفظ وضعیت وقف موظف می ساخت.

میر معزالدین قزوینی برای حفظ کتاب های خود و گذاشتن آنها برای اولادش، آنها را وقف خاص اولاد خود نمود. جالب است که زمان این وقف دقیقاً یکسال پیش از به سلطنت نشستن نادرشاه است و نشان از عاقبت اندیشی میرمعزالدین دارد.

به نقل از: جعفری مذهب، محسن، «کتابخانه میرمعزالدین قزوینی»، در: آینه میراث، ش25، صص179-190.

 

 

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

236 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
5146
15012
35440
206228
13730654