کد مطلب : 5432
18 ارديبهشت 1397 - 08:05
تعداد بازدید : 371 بار
اخبار » اخبار وسط

 کتاب قرآن‌های دوره تیموری، درآمدی بر نظام بصری حاکم بر نسخ خطی ایرانی منتشر شد.

قرآن های دورۀ تیموری در دو فصل تنظیم شده است: فصل اول به معرفی و توصیف برجسته‌ترین قرآن‌های تیموری محفوظ در موزۀ ملی ایران اختصاص یافته است. فصل دوم این کتاب به تدوین نظام بصری حاکم بر مجموع جزء‌های قرآنی شماره ۹۲۳۲ محفوظ در موزۀ ملی ایران اختصاص یافته و ضمن بررسی ویژگی‌های سبک‌شناختی مجموعۀ اخیر،  دربارۀ ویژگی‌ها و چگونگی صفحه‌آرایی آن نیز بحث شده و سپس با تکیه بر فرضیات معین، تذهیب های اجراشده در دو نسخه مربوط به جزء‌های ششم و هشتم این مجموعه به لحاظ بصری تحلیل شده وساختارهای پنهانی‌ای که این دو تذهیب بر اساس آنها شکل گرفته است نشان داده شده‌اند.
در پایان نیز فهرست نسخه‌های قرآنی تیموری محفوظ در بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران همراه با پاره‌ای اصلاحات آمده است که می‌تواند نیازهای اولیه پژوهشگران این حوزه را رفع کند. این فهرست براساس فهرست اسناد و نسخ بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران و نیز شناسنامه‌های آثاری که در محل موزه قابل دسترسی است تنظیم شده است.

کتاب قرآن های تیموری، درآمدی بر نظام بصری حاکم بر نسخ خطی ایرانی، تألیف طیبه بهشتی با قطع رقعی و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، در ۱۱۴ صفحه، مصور، از سوی فرهنگستان هنر منتشر شده است.

میراث مکتوب

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

183 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3538
10295
84698
224833
14661304