کد مطلب : 5434
19 ارديبهشت 1397 - 08:15
تعداد بازدید : 176 بار
اخبار » اخبار وسط

در ایام قبل از جنگ در ضمن مطالعه و تتبع بچند نسخۀ خطی که در شهرهای دیگر عالم مثل پاریس و برلن و استکهلم و وین بود حاجتم افتاد، یک روز با معاون کتابدار آنجا دکتری آربری (که حالا پروفسور عربی در اونیورسیتۀ کیمبریج است) در این باب صحبت کردم، گفت «این که کاری ندارد، از وزارت امور خارجۀ خودمان خواهش میکنم آن نسخ را برایت امانت بگیرند و باین کتابخانه بیاورند تا از آن استفاده کنی» همین کار را هم کردند، با کمال محبت جندین نسخۀ خطی فارسی و عربی را از اقطار عالم برای بنده بلندن آوردند، خرج پست و پول بیمۀ آن را هم دولت انگلیس و آن مملکتی که صاحب کتاب بود میدادند، و کتاب دو ماه، چهار ماه، شش ماه در لندن میماند، من آن را میخواندم، یا اگر میخواستم از اول تا آخرش را استنساخ میکردم، بعد پس میفرستادند. از استانبول یا قاهره اگر کتابی میخواستم باین ترتیب نمیتوانستند بیاورند زیرا که مصر و ترکیه با انگلستان قرار چنین مبادله ها و عاریت دادن و بامانت خواستن کتب ندارند، اما در آن مورد هم همین آقای پروفسور آربری بسیار مساعدت و مهربانی کرد، و نسخ خطی منحصربفردی که در آنجاها سراغ داشتم و برای کارم لازم بود صورت میدادم، و ترتیبش را می دادند که در خود آن ممالک عکس بسیار ارزانی از آنها گرفته بفرستند.

اینها را برای چه عرض میکنم؟ برای اینکه آخر آقاجان من در این مملکت خارجی هستم و امتیازی بر دیگران ندارم و برای من این همه وسای کار ادبی و استفادۀ علمی را فراهم می آورند. از تمام حقوق و امتیازاتی که برای اهل خود مملکت قائل اند برخوردار هستم که سهل است، در بعضی امور مساعدتها و همراهیهائی با خارجیها میکنند که با یک نفر انگلیسی عادی نمی کنند.

دلم میخواهد بدانم که در مملکت خودم آیا از کتب کتابخانه ملی و کتابخانه آستانه و کتابخانه مدرسه سپهسالار می توانم به این آسانی استفاده کنم، و از نسخه های خطی که در کتابخانۀ مجلس شورای ملی است می توانم حتی یک سطر نقل کنم. با گمرکی که بر کتاب بسته اند آیا می توانم از خارجه برای خود بآن سهولتی که اینجا کتاب وارد میکنم کتاب بیاورم؟ ما کجائیم در این بحر تفکر تو کجایی!

مینوی، مجتبی، «کتابخانه های عمومی بلدی در لندن»، در: یغما، ش2، س1327، صص57-58.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

260 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2045
10295
83205
223340
14659811