کد مطلب : 5442
24 ارديبهشت 1397 - 10:47
تعداد بازدید : 360 بار
اخبار » اخبار وسط

کتاب «خوشنویسی اسلامی» تالیف شیلا بلر و ترجمه ولی‌الله کاووسی توسط موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شده است.

در یادداشت کتاب آمده: شاید برای ما که در دل این فرهنگ زیسته‌ ایم، درکِ پیوستگیِ تمامی اجزاء حیات تاریخی مان با خوشنویسی کاملاً مقدور نباشد. طی یکصد سال اخیر حجم حیرت ‌انگیزی از تحقیقات دانشگاهی و موشکافانه دربارۀ ابعاد و لایه های گونه‌گون خطوط اسلامی در جهان غرب انجام پذیرفته است. در این مدت هر یک یا هر گروهی از پژوهشگران کوشیده‌اند از منظری خاص به این هنر نزدیک شوند و پیوستگی ‌اش را با دیگر اجزاء تمدن اسلامی به نمایش بگذارند. گروهی آن را از منظر قرآن پژوهی و تاریخ و تفسیر قرآن یا علم ‌القرائات دیده ‌اند؛ گروهی دیگر نگاه باستان شناسانه یا کهن خط شناسانه به آن افکنده‌اند؛ برخی آن را از دریچۀ نسخه ‌شناسانه یا بررسی مواد و مصالح نگریسته ‌اند، و بعضی دیگر پیوندهای آن را با ادبیات یا عرفان و تصوّف وارسی کرده ‌اند. کسانی دیگر پژوهشگر جریان ‌های معاصر در خوشنویسی اسلامی بوده ‌اند. روشن است که تنها با کنار هم چیدن همۀ این زوایا می توان به تصویری کامل و همه جانبه از خوشنویسی در متن تمدن اسلامی دست یافت. و همنشینی همۀ این زوایا حدود یک دهۀ پیش در کتابی رخ نموده که ترجمۀ فارسی آن اکنون پیش روی ماست.

کتاب «خوشنویسی اسلامی» با قطع رحلی و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، ۷۶۴ صفحه، به قیمت یکصد و پنجاه هزار تومان از سوی فرهنگستان هنر منتشر شده است.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

179 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2189
10295
83349
223484
14659955