کد مطلب : 6032
22 خرداد 1397 - 10:22
تعداد بازدید : 204 بار
اخبار » اخبار وسط

«فالنامۀ شاه طهماسبي» با مقدمه، تصحيح و تعليقات «آرش پوراكبر» از سوي موسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) منتشر شده است.

اين فالنامه، جداي از اهميت خود در بستر سنت فالنامه‌سازي و فالگيري، به لحاظ ارتباط تنگاتنگ با فرهنگ عامه بسيار قابل ترجه است. به ويژه آنكه نسخۀ موجود يكي از سه فالنامه‌اي است كه از اين دوره باقي مانده و به احتمال قريب به يقين به دستور شاه طهماسب صفوي و به دست هنرمندان دربار وي در كارگاه‌هاي سلطنتي ساخته شده و تاريخ كتابت و تصويرگري آن احتمالاً به اواسط تا اواخر قرن دهم هجري مي‌رسد. اين فالنامه را مي‌توان يگانه نمونه از فالنامه‌هاي مصور دانست كه به صورت كامل در دسترس بوده (در کتابخانه درسدن) و به چاپ رسيده است.

این موضوع اهمیت بسیاری دارد چرا که فالنامه های مصور به دلیل وجود نگاره های متعدد بسیار قیمتی اند و درموزه ها و مجموعه های مختلف پراکنده اند و از طرف دیگر معمولاً هر برگ از این فالنامه ها به دلیل داشتن نگاره مجزا از کل کتاب جدا شده و دسترسی به یک فالنامه کامل را بسیارسخت کرده است. متن این فالنامه در قیاس با دو فالنامه فارسی باقیمانده از این دوره بسیار قوی تر و قابل تامل تر است و می تواند نقطۀ آغازین برای تحقیقات دیگر در باب فالنامه های مصور باشد.

فالنامه کتابخانه درسدن تاریخ کتابت و تصویرگری آن احتمالاً به اواسط تا اواخر قرن دهم هجری می رسد. به دلیل خصیصه های سبکی و شباهت بسیار آن به نسخه قصص الانبیای کتابخانه دولتی برلین به سال 984هجری، احتمال می رود که هر دو به دست یک گروه از نقاشان پدید آمده باشند یا دست کم به لحاظ زمانی فاصله چندانی با هم نداشته باشند.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

149 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
4009
7163
22825
65731
15221845