کد مطلب : 6098
12 تیر 1397 - 07:58
تعداد بازدید : 168 بار
اخبار » اخبار وسط
کتابخانه تحقیقاتی گوتا با در اختيار داشتن یکی از بزرگترین مجموعه‌های نسخ خطی دوران مدرن نخستین و پس از آن، براي بسياري از محققان نسخ خطي نامي آشناست. اين كتابخانه كه در دانشگاه ارفورت آلمان قرار دارد، پس از كتابخانه‌هاي برلين و مونيخ و در كنار کتابخانه هرتسوگ آگوست در ولفن‌بوتل، از مهم‌ترين ذخایر تاریخی قرن شانزدهم تا هجدهم میلادی است.
به گزارش سايت كتابخانه تحقيقاتي گوتا، در اين مجموعه در حدود ۷۹۴۰ نسخه خطی از دوران قرون وسطي و دوران مدرن نخستين به زبان‌هاي لاتین، آلمانی، یونانی، فرانسوی و ایتالیایی نگهداري مي‌شود، اين آثار در حوزه‌هاي دین و الهیات، سرگرمی و آموزش، کتاب‌های تاریخی  و سفرنامه‌ها است. همچنين بیش از ۱۱ هزار نامه از مکاتبات مربوط به سال ۱۸۲۰ میلادی و سال‌هاي بعد از آن در اين مجموعه وجود دارد. علاوه بر اين، ۱۳۰ نسخه خطي از آثار نویسندگان، دانشمندان، کتابداران و انجمن‌های فرهنگی و ۱۴۰۰ نسخه خطي متعلق به خاندان معروف باخ و همچنين نسخ خطي مربوط به تاریخ موسیقی تورينگن در اين كتابخانه وجود دارد.
از سال ۲۰۱۴ تا به حال، اين كتابخانه بر روي پروژه "تاريخ اصلاحات و منابع تاريخي متعلق به كاخ فريدن اشتاين در اوايل قرن هجدهم ميلادي" كار مي‌كند. قصر فريدن اشتاين، بزرگترین کاخ دوره آغاز سبک باروک است. تمرکز این پروژه بر روي ۳۹۰۰ سند از نامه‌نگاري‌هاي ارنست سولومون از متكلمان مسيحي لوتري با ۶۰۰ شخصیت در سراسر اروپا است. این پروژه همچنین بر روي نسخ خطي مربوط به تاریخ اصلاحات كليسا و تاریخ جنبش پروتستان کار می‌کند. پس از اتمام پروژه، اطلاعات به صورت كاتالوگ منتشر خواهد شد.
همچنين از سال ۲۰۰۵ پروژه "فهرست‌بندی نسخ‌خطی در حوزه موسیقی کتابخانه تحقیقاتی گوتا" در دستور كار كتابخانه قرار دارد. اين پروژه با تمركز بر تاريخ موسيقي تورينگن انجام مي‌شود. منابع كار در اين پروژه شامل دست‌نوشته‌هاي مربوط به تئوري موسيقي، نسخ‌خطي مربوط به خاندان باخ و همچنين نسخ‌خطي متعلق به آهنگسازان تورينگن است.
پيش از اين نيز در سال‌هاي ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، كتابخانه بر روي پروژه "ثبت نسخه‌هاي خطي شرقي"  كار كرده است. در اين پروژه كه با همكاري دانشگاه لايپزيگ صورت گرفت، ۳ هزار نسخه خطي از شرق در كتابخانه گوتا جمع‌آوري و ثبت شد.
براي كسب اطلاعات بيشتر از فعاليت‌هاي كتابخانه گوتا مي‌توانيد به سايت آن مراجعه كنيد:
 
به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

407 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3823
10295
84983
225118
14661589