کد مطلب : 6113
19 تیر 1397 - 09:46
تعداد بازدید : 207 بار
اخبار » اخبار وسط

سبک‌شناسی آرایه‌ها در قرآن‌های خطی عصر گوهرشاد در کمیسیون علمی همایش «فرهنگ رضوی و بانو گوهرشاد» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آستان نیوز، حسن علی فریدونی؛ کارشناس نسخ خطی مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در این نشست علمی گفت: ایران، با شروع قرن نهم هجری قمری، شاهد اوج گرفتن یکی از دوران‌های طلایی کتاب‌آرایی اسلامی بوده که در این راه، بانو گوهرشاد و خانواده‌اش به ترویج هنر پرداخته و مکاتبی ارزشمند را پایه‌گذاری کردند.
وی با اشاره به حمایت‌های گوهرشاد در ساخت ابنیه اسلامی چون مساجد جامع شهر هرات و مشهد و محیط ادب‌پرور آن دوران اظهار داشت: در این دوران، کتاب‌آرایی قرآن و هنرهای مرتبط با آن به اوج خود رسید.
فریدونی افزود: مكتب‌هاي هنري ايران در دوره‌هاي مختلف تاريخي، ظهور و بروزشان بيشتر در نسخه‌هاي خطي به‌ویژه قرآن‌ها بوده که در ميان مکاتب هنری ایران، هنرهای به کار رفته در نسخه‌های خطی مکاتب هرات و شیراز عصر گوهرشاد که توسط دو فرزندش بایسنغر و ابراهیم میرزا گسترش یافت، از ارزش و اهميت خاصي برخوردار است.
وی ميراث علمي و هنرهاي تزیيني به جا مانده از گذشتگان در سير فرهنگ و ميراث مكتوب ايران به خصوص در هنر كتاب‌آرايي را دارای جایگاه ارزشمندی عنوان کرد و آن را میراثی دانست که ارتباط علمي گذشتگان را با آیندگان برقرار ساخته و پیوستگی معارف بشری را ممکن ساخته است.
حسن علی فریدونی با بیان این مطلب افزود: در هنر تذهیب، مذهبان برای فهم بهتر مطالب با ترسیم ریزه‌کاری‌ها، ظرافت‌ها و حسن ترکیب رنگ‌ها و به وجود آوردن اشکال بدیع و زیبا و آراستن صفحات کتاب به صور گوناگون می‌پردازند.
این کارشناس، کیفیات مختلف تهیه‌ی کتاب در یک کشور را نماینده‌ی مراحل گوناگون تمدن و ذوق، تجمل و ثروت اهالی آن کشور عنوان کرد و ادامه داد: مکاتب هنری ایران در این خصوص مملو از آثار ذوق و لطف طبع است.
وی تاریخ هنر ایران را گواهی از تلاش و کوشش هنرمندان این سرزمین جهت کشف حقایق و معارف اسلام عنوان کرد که با ابداع نگاره‌های چشم‌نواز و دل‌نشین، وجوه زندگی مردم این سرزمین را از لطف و زیبایی اشباع کرده‌اند.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

118 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3436
10295
84596
224731
14661202