کد مطلب : 6133
26 تیر 1397 - 12:11
تعداد بازدید : 298 بار
اخبار » اخبار وسط

خانواده ای ساکن کانادا، نسخه دست‌نویس کلیات سعدی را وقف کتابخانه مرکزی آستان‌قدس‌رضوی کردند. این نسخه متعلق به قرن ۱۳ قمری و از شاهکارهای هنری است.

بر اساس اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس‌رضوی رئیس اداره مخطوطات این سازمان از اهدای یک نسخه خطی از کلیات سعدی به این مرکز خبر داد. حجت‌الاسلام محمدحسن نوری‌نیا با بیان اینکه این نسخه متعلق به قرن ۱۳ قمری است اعلام کرد: نسخه در سال ۱۲۲۲ قمری با خط نستعلیق خوش به دست میرزا مهدی ملقب به میرزا آقا میر الحمزوی الموسوی کتابت شده است. وی افزود: کتاب دارای پنج سرلوح ممتاز استادانه مرصع و مذهب در آغاز گلستان، بوستان، غزلیات، قصاید و طیبات است و جدول‌بندی همه اوراق به زر و تحریر و سیلو و سرخی است. وی ادامه داد: صفحه دیباچه دارای سرلوح نیم‌ترنجی مُداخَل و تشعیرسازی زرین است و بین سطور زراندازی به شکل حَل‌کاری است و مطالب در متن و حاشیه اوراق به دفتری و چلیپایی کتابت شده است.

نوری‌نیا این نسخه را از نظر هنری فوق‌العاده نفیس توصیف کرد و اظهار داشت: کتاب در شیراز کتابت شده است و سبک تذهیب آن بین مکتب شیراز و اصفهان است که در نوع خود کم‌نظیر به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام شجاع علی میرزا، واقف این نسخه کم‌نظیر است که ساکن کشور کانادا است. وی در گفتگو با خبرنگار ما این نسخه را میراثی اجدادی خواند و اظهار داشت: واقف اصلی این نسخه خانم احمدی بیگم و از اجداد همسرم است که این نسخه را به پسرخوانده خود سپرده بود و وصیت کرده بود به کشور اسلامی بیاورد و پس از فروش، پول آن را صرف کار خیرکند. او نیز پس از سال‌ها نسخه را به داماد خود که در لندن سکونت داشت سپرده بود. داماد ایشان، سید نقی حسن کرمانی که پدر خانم بنده است، نسخه را از ایشان خریداری کرد و پولش صرف خیریه شد. او نیز کتاب را به دختر خود و همسر بنده سپرد و تمایل داشت وصیت احمدی بیگم به طور کامل اجرا شود. این است که من این کتاب را از کانادا به مشهد آوردم تا وقف کتابخانه حضرت رضا(ع) کنم.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

40 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
893
1938
11709
28204
15765787