کد مطلب : 6616
28 بهمن 1397 - 08:07
تعداد بازدید : 785 بار
اخبار » اخبار وسط

به گزارش شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا ،برگزیدگان شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی با عنوان جایزه استاد عبدالله انوار، با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و شماری از مسئولان فرهنگی و هنری در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد.
در ادامه این مراسم برگزیدگان شانزدهمین دوره همایش نسخ خطی جایزه استاد سیدعبدالله انوار، معرفی شدند.

** بخش اصلی:

453 عنوان از آثار 108 ناشر در حوزه‌های فهرست‌نگاری نسخ خطی و اسناد، علوم دینی، عرفان نظری، علوم عقلی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، علوم و فنون و چاپ عکس به دبیرخانه ارسال شد که 19 تن از اساتید این حوزه‌ها، به ارزیابی آثار پرداختند.

** بخش فهرست‌نگاری نسخ خطی و اسناد

در این بخش، از میان 40 اثر ارسال شده به دبیرخانه، یک اثر از سوی گروه داوری به مرحله دوم راه یافت که فهرست نسخه‌های خطی فارسی پاکستان، تألیف عارف نوشاهی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

** بخش علوم دینی

با نظر گروه داوری، از میان 14 اثر ارسال‌شده در بخش علوم دینی به دبیرخانه، یک اثر به مرحله دوم راه یافت. اما در نهایت این بخش اثر برگزیده نداشت و لطایف التفسیر» با تصحیح و تحقیق عبدالله رادمرد و عبدالله غفرانی به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.

** بخش عرفان نظری

در بخش عرفان نظری، از میان 7 اثر ارسال شده به دبیرخانه، پنج اثر از سوی گروه داوری به مرحله دوم راه یافتند و در نهایت کتاب «خلاصة المقامات» حسن نصیری جامی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

** بخش علوم عقلی

در بخش علوم عقلی، از میان 39 اثر ارسال شده به دبیرخانه، چهار اثر به مرحله دوم راه یافت و در نهایت کتاب «منطق در ایران سده ششم»، تصحیح غلامرضا دادخواه و اسدالله فلاحی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

** بخش ادبیات

در بخش ادبیات، از میان 75 اثر ارسال شده به دبیرخانه، دو اثر از سوی گروه داوری به مرحله دوم راه یافت و «اشعار فارسی پراکنده در متون» با تصحیح علی صفری و «تذکره نفایس المآثر» با تصحیح سعید شفیعیون به صورت مشترک برگزیده شدند.

**بخش تاریخ و جغرافیا

از میان ۸۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه، کتاب «دستور الکاتب» تصحیح علی‌اکبر احمدی دارانی به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

**بخش علوم و فنون

دراین بخش از میان ۵۳ اثر ارسال شده به دبیرخانه، کتاب «خواص الحیوان» تصحیح فاطمه مهری به عنوان اثر برگزیده انتخاب و معرفی شد.

**چاپ عکسی

در بخش چاپ عکسی نیز از میان ۱۴۵ اثر ارسال شده، یک اثر از سوی گروه داوری به مرحله دوم راه یافت و کتاب «المشیخة» (کنزالسالکین) تصحیح سیدمحمد طباطبایی بهبهانی به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

**بخش جنبی

در بخش جنبی نیز براساس کارنامه‌ها و پیشینه‌های علمی و عملی ارسال شده از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی به دبیرخانه، هیئت علمی به بررسی و ارزیابی آن‌ها پرداخته و سرانجام نفرات برتر را در چهار حوزه به عنوان برگزیده و شایسته تقدیر معرفی کرده است.

** مرمت، صحافی و آسیب‌شناسی نسخه‌های خطی و اسناد:

در این بخش از میان ۱۹ کارشناس و فعال این حوزه، نیره محمدیان فخر و رقیه محمودی به صورت مشترک به عنوان کارشناس برگزیده این حوزه انتخاب شدند.

** کتابداری:

در این بخش از میان ۶ کتابدار، فرشیده کونانی از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به عنوان «کتابدار برگزیده نسخ خطی و اسناد» انتخاب شد.

** اهداگر نسخ خطی و اسناد:

از میان ۱۲ اهداگر، حسن معصومی اشکوری، اهداکننده ۸۴ جلد نسخه خطی و کتاب چاپ سنگی به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به عنوان اهداگر برگزیده نسخ خطی و اسناد انتخاب شد.

** پیشکسوت عرصه مخطوطات:

در این بخش زنده‌یاد محمدحسن نوری‌نیا از کتابخانه آستان قدس رضوی به پاس سال‌ها تلاش خالصانه در این عرصه، انتخاب شد.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

16 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
275
1259
6962
10096
17874519