کد مطلب : 6757
03 ارديبهشت 1398 - 09:58
تعداد بازدید : 159 بار
اخبار » اخبار وسط

در شاهین باغ منطقه جامعه نَگَر، شهرِ دهلی مجموعه‌ای نفیس از کتاب‌هایِ نادر، اسناد و مدارکِ بسیار قدیمی قرار دارد. این مجموعه نفیس به خالد صابر تعلّق دارد. وی در لندن زندگی می‌کرد و کارش خرید و فروشِ کامپیوتر و تمبر بود. وی بیست سال به هندوستان آمد و شروع به گردآوری این مجموعه نفیس کرد. دعوت‌نامه‌هایِ عروسی که از سویِ واجد علی شاه (1822-1887) – آخرین نوّابِ سرزمینِ اَوَد در هندوستان و همسرش – حضرت محل- برایِ نکاحِ پسرشان فرستاده شده‌اند. این دعوت‌نامه‌ها به فارسی نوشته‌اند و رویِ کاغذِ پیازِ مرغوبِ طلاکاری شده چاپ شده‌اند. از دعوت‌نامه‌هایِ دیگر برایِ نکاحِ مرزا بیدار بخت بهادر است که در تاریخ 1895 که با طلایِ خالص تزیین شده است. مدارکِ مربوط به عروسی و طلاقِ پسرِ واجد علی شاه از دیگر اسنادِ قدیمیِ این مجموعه است. مِهرِ تعیین شده برایِ عروس هم قابلِ توجه است که در آن زمان ِ 502500 روپیه بود.  خالد صابر می‌گوید: «این مِهر در زمانی تعیین شده بود که در آن دور، قصری به وسعتِ 20000 متر یارد، 100 روپیه قیمت داشت». در بینِ مُهرهایِ نفیسِ این مجموعه، مُهرِ علی نقی خان – رئیس‌الوزرایِ واجد علی شاه هم دیده می‌شود.

کتاب‌هایِ کم‌یاب، اسنادِ تاریخیِ نادر و مُهرها و تمبرهایی با قدمتِ 100 ساله خالد صابر گاهی در حرّاجی‌هایِ بین‌المللی قیمت‌شان به هزاران دلار می‌رسد. اسنادِ مهمِ این مجموعه برایِ مطالعه تاریخِ دوره سالِ 1857 و قیام‌هایی که دردهلی، لکنو و کان‌پور رخ داد، بسیار مهم است.

خالد صابر می‌گوید: «این‌ها را اتّفاقی به دست آوردم. بیست سال پیش وقتی به هندوستان آمدم، یک سمساری از لَکنو من را صدا زد که در لَکنو کسی هست که می‌خواهد همه مُهرها و مجموعه‌اش را بفروشد. وقتی آنجا رفتم، من تعدادی از مُهرها را خریدم. امّا بقیه‌اش را نخریدم. چون فروشنده یک لَک (صدهزار روپیه هندوستانی) می‌خواست. چند ماه بعد، با من تماس گرفت و من از اله‌آباد آنجا رفتم و این بار، همه آن‌ها را به چند صد روپیه خریدم».

وی در ادامه می‌گوید: «درست شش ماه پیش، سمساری به نامِ جلیل که چندین دهه پاتوقش نزدیک دریاگنج است. تعدادی اسناد به من نشان داد. من آن‌ها را به قیمت چند روپیه خریدم. اسنادی مربوط به فروشِ زمین به یک انگلیسی در سالِ 1860 بود. این انگلیسی سر هنری بارتلر فیر (Sir Henry Bartle Frere) – اولین فرماندار در منطقه سِند بود و این زمین اکنون در کراچی در پاکستان است» .

وی تمامِ مدارکِ از تولد تا حیاتِ برادر، خواهر و عموهایش را نگهداری می‌کند: کارنامه مدرسه‌ها، دفتر یادداشت، دفتر مشق، نسخه‌هایِ پزشکی، بلیط. در خانه دو طبقه صابر خالد، این مدارک، اسناد و تمبرها در جعبه‌هایِ بزرگیِ پلاستیکی چهارده اتاق خانه‌اش گردآوری شده‌اند. اتاق‌هایی بدونِ پنجره که معلوم نیست هوایِ شهرِ دهلی تا چه بر آنها تاثیر خواهد گذاشت. خالد صابر در خانه‌اش کامپیوتری دارد که تمام مجموعه اش در آن آرشیو شده است که هر چیز را از کجا خریده است و از طریقِ کامپیوتر، تمبرها را به‌طورِ آنلاین می‌فروشد.

در فوریه سالِ 2015 خالد صابر «مرکز جمعة الماجد للثاقة و التراث» با قراردادی امضا کرد و آن‌ها در حالِ فهرست‌نویسی و دیجیتال کردنِ مجموعه نفیسِ صابر خالد هستند.

خالد صابر رویایِ بزرگی در سر دارد: «جایی که در هندوستان، کتاب‌خانه خدابخش در پَتنا و کتاب‌خانه رضا در رامپور است، چرا کتاب‌خانه‌ای به نامِ خالد صابر نباشد؟».

ترجمه و تنظیم: لیلی عبدی خجسته

منبع

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

33 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
884
1938
11700
28195
15765778