کد مطلب : 6851
24 تیر 1398 - 10:22
تعداد بازدید : 56 بار
اخبار » اخبار وسط

«کالج العروسیة» در منطقه کیلاکرای در  شهرِ رام نات پورم قرار دارد. این شهر در جنوبِ شرقیِ  ایالتِ تامیل نادو است که تقریباً 770 کیلومتر از چِنایِ (مَدراسِ سابق) فاصله دارد. این کالج از قدیمی‌ترین کالج‌هایِ جنوبِ شرقیِ هند است که در 1082 هجری تاسیس شد. الشیخ عبدالقادر معروف به «تیکا صاحب» آن را بنیان نهاد. در 1220هجری سید محمّد مشور به «الامام العروس» آن را گسترش داد. سپس دکتر شعیب در دهه اول قرنِ 21 آن را توسیع داد. فهرستِ کتاب‌خانه «کالج العروسیة» در دسترس است که دارایِ 601 نسخه‌خطّی می‌باشد در موضوعاتِ مختلف:تصوف، فقه، زبانِ عربی. بیشتر این نسخه‌هایِ خطّی در کیفیت خوبی هستند. برخی از نسخه‌هایِ نادر این کتاب‌خانه:

1- إرشاد العباد إلی سبیل الرشاد / الملیباری زین الدّین بن عبدالعزیز بن زین الدّین المعبری الشافعی، (987هـ)

2- الإرشاد و التطریز فی فضل ذکر الله و تلاوة کتابه العزیز / الیافعی: عبدالله بن أسعد بن علی الیمنی المکی الشافعی،عفیف الدّین، (768هـ)

3- الإنسان الکامل فی معرفة الأواخر و الأوائل / القطب الجیلی:عبدالکریم بن إبراهیم بن عبد الکریم القادری الحنبلی قطب‌الدّین، (832هـ)

4- البدایة فی تقویم اللسان/ البقالی: محمد بن أبی القاسم بن بابجوک الخوارزمی الحنفی أبوالفضل، (562هـ)

5- الجواهر الخمس لخواص الخواص المنقطعین إلی لذة الذکر و الأنس / ابن خطیر الدّین: محمّد خطیرالدّین بن بایزید الغوث، أبوالموید، (970هـ)

6- السبعیات فی مواعظ البریات / عین القضاة: محمد بن عبدالرحمن الهمذانی أبونصر، (بعد 966هـ)

7- العباب المحیط بمعظم نصوص الشافعی و الأصحاب / المزجد:أحمد بن عمر بن محمد السیفی المرادی الزبیدی، صفی الدّین، (930هـ)

8- القول الجمیل فی بیان سواءالسبیل/ شاه ولی الله: أحمد بن عبدالرحیم الفاروقی الدهلوی الهندی الحنفی، أبوعبدالعزیز، (1176هـ)

9- المناهل الصافیة فی کشف معانی الشافیة/ لطف‌الله: لطف‌الله بن محمد الغیاث الظفیری الیمانی، قطب‌الدّین،(1035هـ)

10-رونق المجالس/ السمرقندی: عمر بن الحسن النیسابوری الحنفی،أبوحفص، (زنده:840هـ)

مسئولین این کالج، به ما اجازه تصویربرداری از نسخه‌هایِ خطّیِ کتاب‌خانه را دادند. همچنین یکی از معزّزین شهر- شاه الحمید- ما را به منزلش دعوت کرد و به ما گفت که در منزلش نسخه‌هایِ خطّی دارد. وی بسیار لطف نموده هر 44 نسخه‌خطّیِ موجود را به ما نشان داد که همگی در کیفیت خوبی بودند. در پاسخ به پرسش ما گفت که برخی از نسخه‌هایِ خطّی  را از اجدادش به ارث برده است و برخی را از جاهایِ مختلف تهیه کرده است. وی بر ما بیشتر منّت نهاده اجازه داد که تصویر از همه نسخه‌هایش عکس بگیریم. فجزاه الله عنّا خیر الجزاء.

برگرفته از مقاله: «مکتبة الکلیة العروسیة بمنطقة کیلاکرای- الهند من أقدم المدارس الإسلامیة فی ولایة تامل نادو»، مقاله‌نویس: دکترعزالدّین بن زغیبة، مجله «آفاق‌ الثقافة و التراث»، «مرکز جمعة الماجد للثاقة و التراث»، دُبی، شماره 104، سال: 2018.

این شماره مجلّه را از اینجا دانلود کنید:

http://www.almajidcenter.org/ar/publications.php?lan=en&type=1

ترجمه و تلخیص: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

30 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
236
795
236
21698
15916927