کد مطلب : 6872
19 مرداد 1398 - 09:33
تعداد بازدید : 345 بار
اخبار » اخبار وسط

در دو دهه گذشته، تعدادی نسخه‌هایِ خطّی نادر و شگفت‌انگیز قرآن کریم از منطقه جنوبیِ فیلیپین برونئی- کشف شدند. چند سال پیش Annabel Gallop  به راهنمایی Prof. Amri Shikhsaidov نسخه‌هایِ خطّی نادری از قرآن کریم برونئی- فلیپین کشف کرد که به شیوه فرهنگِ داغستانی کتابت شده بود و به نتایجی دست یافت که در سالِ 2008 در مجله «l Manuscripta Orientalia» (سن پترزبورگ روسیه) مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرد:

From Caucasia to Southeast Asia: Daghistani Qur’ans and the Islamic manuscript tradition in Brunei and the southern Philippines’, published in the St. Petersburg-based journa

پس از انتشار مقاله‌اش و با مطالعه بیشتر به این نیتجه رسید که این نسخه‌هایِ خطّی داغستانی ارتباطی با جنوبِ آسیا ندارند و به طورِ شگفت‌انگیزی جعلی هستند. یکی از دلایلِ اصلی این بود که در سالِ 2008، وی هیچ نسخه‌خطّی قرآن از فیلیپین یا برونئی برایِ مقایسه نداشت. از آن تاریخ به بعد پس از ده سال، 17 نسخه‌خطّی از میندانوآ کشف شد که هم در فیلیپین و هم در آمریکا نگهداری می‌شوند. همه این نسخه‌هایِ خطّی نمایانگرهنرِ نسخه‌خطیِ جنوبِ آسیا هستند و هیچ ردپایی از قرآن‌های داغستانی در آنها دیده نمی‌شوند. نکته دیگر که شک او را برانگیخته بود فروشِ وسیعِ این نسخه‌‌هایِ خطّی در بازار بود. جزئیاتِ بیشتر را در این لینک بخوانید:

https://blogs.bl.uk/asian-and-african/2019/08/index.html

تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

44 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1047
1574
5619
9114
16390043