کد مطلب : 6897
08 مهر 1398 - 07:50
تعداد بازدید : 148 بار
اخبار » اخبار وسط

مرکز ترمیم و نگهداری نسخه های خطی آستان مقدس حضرت عباس(علیه السلام)، مرمت یک نسخه تاریخی قرآن کریم متعلق به بیش از ۲۰۰ سال پیش را به پایان رساند.

به گزارش «شیعه نیوز»، مرکز ترمیم و نگهداری از نسخه های خطی متعلق به آستان مقدس حضرت عباس(ع) اعلام کرد: این مرکز کار ترمیم نسخه تاریخی قرآن کریم متعلق به قرن دوم هجری را به پایان رسانده است. این نسخه قدیمی قرآن کریم متعلق به کتابخانه «مسجد شیخ طوسی» در نجف اشرف است.

«لیث علی حسین» مدیر این مرکز در این باره گفت: کتابخانه مسجد شیخ طوسی حاوی نسخه های خطی نادر و بی نظیر از جمله این نسخه قرآن کریم است که از قرآن های مهم تاریخی به شمار می آید.

حسین ادامه داد: پس از گذشت سالها و تاثیرگذاری زمان بر صفحات این نسخه شریف، این مرکز در آستان مقدس حضرت عباس(علیه السلام) به منظور محافظت و نگهداری از آن، کار ترمیم و احیای دوباره این قرآن را آغاز کرد و با ظاهر جدید آن را به نمایش گذاشت.

وی افزود: این نسخه قرآن کریم مطابق با جدیدترین روش ها و ساز و کارهای مرمت مورد استفاده جهان ترمیم شده است. کارشناسان این مرکز این ترمیم را بدون تاثیر گذاری در اصل این نسخه انجام داده اند.

مدیر این مرکز گفت: این مرکز همچنین آزمایش ها و تجزیه و تحلیل های دقیقی بر روی نسخه های خطی برای میزان خسارت وارده بر آنها انجام داده است.

حسین ادامه داد: ما برای حفظ اصل این قرآن کریم از یک نسخه رایانه ای مخصوص قرآن کریم استفاده کرده ایم. همچنین این اقدام با هدف همکاری مشترک و تبادل تجربیات بین مرکز ما و سایر مراکز و کتابخانه ها صورت گرفت.

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

50 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1036
1593
1036
45414
16324146