کد مطلب : 7169
30 تیر 1399 - 11:26
تعداد بازدید : 45 بار
اخبار » اخبار وسط

قصبه «مَکَد شریف» در جنوب غربیِ شهرستانِ اَتک (ایالتِ پنجاب، پاکستان) قرار دارد. تقریباً صد و پنجاه سال پیش عارفی به نامِ مولانا محمد علی مَکدی چشتی (1162- 1253 هجری)، در سن 25 سالگی از روستای گورداس پور (در شهر بَتالا) به قصبه مذکور آمد و خانقاهی بنیان نهاد که امروزه به نام «خانقاهِ مولانا محمد علی مَکدی» معروف است. از این خانقاه علما و فضلا بیرون آمدند که با تالیفاتشان خدمات شایانی به علم و ادب و دین نمودند.

«دار الکتب» این خانقاه در دو اتاق است که در یک اتاق نسخه های خطّیِ عربی، فارسی و دیگر زبان هاست و در اتاق دیگر کتاب و مجلات به زبان اردو است. در این اتاق دو «گوشه» جداگانه است: یک «گوشه» به نامِ دکتر عبدالعزیز ساحر (مدیر گروه اردو، دانشگاه آزاد علامه اقبال در اسلام آباد) و «گوشه» دیگر به نامِ دکتر ارشد محمود ناشاد (استاد گروه اردو، دانشگاه آزاد علامه اقبال در اسلام آباد). دکتر ارشد محمود نسخه های خطی این کتاب  خانه به زبان پنجابی را فهرست نویسی کرد با عنوانِ: «خانقاہ مولانا محمد علی مکھڈی کے پنجابی خطی نسخے» ، پنجابی ادبی سَنگَت، اَتَک، پاکستان، 2016.

فهرست توصیفی کتاب  های اردو این کتاب خانه (که مربوط به پیش از سالِ 1947 است) هم نوشته شده است به عنوان رساله پیش دکتری در گروه زبان و ادبیات اردو، دانشگاه ناردَن، نوشهرو، پاکستان.

همچنین پژوهشگر جوانی به نام محمد سلیم علوی در حال نوشتن فهرست نسخه های خطی عربی این کتاب خانه است.

این کتاب خانه به روی همه پژوهشگران گشوده است و پژوهشگرانی از داخل و خارج پاکستان از آن استفاده می کنند. این کاب خانه در حال دیجیتالی شدن است و به امید خداوند متعال برای همگان قابل استفاده خواهد بود.

در حال حاضر سجاده نشینِ «خانقاه مولانا محمد علی مَکدی» جناب فتح الدین است که خودش عالمی علم نواز و کتاب دوست است و فرزندش – دکتر محمد ساجد نظامی (استاد اردو)- مجله ای به به زبان اردو نام «قندیل سلیمان» از همین خانقاه منتشر می  کند.

 

خلاصه و ترجمه از مقاله به زبان اردو با عنوانِ: «خانقاہ مولانا محمد علی مکھڈی: ایک تعارف»، مقاله نویس: شوکت محمود شوکت، مجله ذوق، شماره 2، آوریل 2019، ذوق پَبلی کیشنز، اَتَک، پاکستان، صفحات: 106 تا 109.

منبع:

https://zoqattock.wordpress.com/

 

خلاصه و ترجمه: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

تازه های نشر

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

32 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
445
1733
5913
44534
16722733