کد مطلب : 4510
07 دی 1395 - 08:39
تعداد بازدید : 3245 بار
اخبار » گفتگو

یکی از نسخه‌شناسان اثری را با افزودن توضیحات و مقدمه‌ای بر نسخه‌ای که به دست‌خط ملاصدرا و درباره یادداشت‌ها و نکات قرآنی وی بوده است، منتشر می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسملین محمد برکت، کارشناس نسخ خطی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، از نگارش مقدمه و توضیحاتی درباره نسخه‌ای از ملاصدرا خبر داد و گفت: این نسخه به دست‌خط ملاصدرا درباره یادداشت‌ها و نکات قرآنی است.

وی با اشاره به اینکه ملاصدرا در سال ۱۰۵۰ هجری قمری دار فانی را وداع گفته است،‌ افزود: این نسخه تاکنون شناخته نشده بود و در کتابخانه‌ای در شیراز قرار دارد که در جریان فهرست‌نویسی نسخ خطی به آن برخورد کرده و مدت‌ها درصدد چاپ آن بودم که سازمان میراث مکتوب آن را به چاپ می‌رساند.

این نسخه‌شناس در ادامه افزود: این نسخه ۳۰۰ صفحه است که سه بخش را شامل می‌شود. یادداشت‌های اولیه یا پیش‌نویس قرآنی بخشی از آن است. بخشی دیگر از آن به تفسیر آیه نور برمی‌گردد و بخش دیگر نیز به انتخاب ملاصدرا از دو تفسیر نجم‌الدین و تأویلات قرآنی عبدالرزاق کاشانی بر می‌گردد.

وی با بیان اینکه ملاصدرا بخش‌های مهم این تفاسیر را انتخاب کرده است، تاکید کرد: تلاش من برای شناسایی این نسخه و شناساندن آن به علاقه‌مندان بوده است که به صورت عکسی از دو تصویر به چاپ می‌رسد.