کد مطلب : 5382
10 آبان 1396 - 18:49
تعداد بازدید : 7899 بار
اخبار » گفتگو

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: نقش عمده ما ایجاد فرصت برای اندیشمندان و دانشمندان است که ایده‌هایشان را عرضه و جامعه علمی از آنها بهره برداری کند. عنوان هاب دانش نیز دربرگیرنده همین مضمون است.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ظهر روز چهارشنبه، 10 آبان با حضور در نشست خبری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
بروجردی با تاکید بر اینکه اصحاب رسانه رسالت سنگینی بردوش دارند، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یک نهاد علمی، پژوهشی و فرهنگی تعریف شده و می‌تواند به عنوان یک نهاد، حافظ و نگهدارنده آثار برای نسل‌های آینده باشد.
او با اشاره به ثبت جهانی کتاب جامع التواریخ از طریق کمیته حافظ جهانی گفت: مسئولیت دبیرخانه کمیته حافظه جهانی با ماست و ما با همکاری یونسکو کتاب جامع التواریخ را که کتاب مهمی در دنیا است و به تاریخ مغول‌ها، اسلام و هند می‌پردازد را ثبت کرده‌ایم و هم اکنون این کتاب در کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: نقش عمده ما ایجاد فرصت برای اندیشمندان و دانشمندان است که ایده‌هایشان را عرضه و جامعه علمی از آنها بهره برداری کند. عنوان هاب دانش نیز دربرگیرنده همین مضمون است. او افزود: ما برای خود یک نقش عمده تعریف کرده‌ایم تا فضایی را برای اندیشمندان در کتابخانه ملی فراهم کنیم و کتابخانه ملی را به عنوان مرکزی برای علوم و همچنین هاب دانش در نظر بگیریم.
بروجردی با اشاره به اینکه نگاه سازمان اسناد و کتابخانه کلی به افراد، بر اساس نگاه فرهنگی است، گفت: امروز اگر کسانی بخواهند از فردی تعریف کنند عنوان سیاسی را مدنظر قرار می‌دهند اما رویکرد ما رویکردی فرهنگی است. این بدان معنی نیست که بگویم سیاسی نیستم، حتی نگاه سیاسی نیز داریم اما نگاه سیاسی را محملی برای اعمال رویکردهای فرهنگی در نظر نمی‌گیریم. او در ادامه گفت: کتابخانه ملی باید به عنوان خانه دوم همه کسانی تلقی شود که در عرصه اندیشه گام برمی‌دارند.
رئیس کمیته حافظه جهانی با اشاره به اینکه هر کتابی که چاپ می‌شود باید شناسنامه خود را از کتابخانه ملی بگیرد، گفت: خوب است مطبوعاتی که چاپ می‌شوند نیز شناسنامه‌دار باشند. رسانه ها می توانند برای دریافت شناسنامه رسانه (شاپا) به کتابخانه ملی مراجعه کنند سازمان اسناد و کتابخانه ملی این فرصت را برای همه قرار داده است. ما از این مساله که تمام روزنامه‌ها و مطبوعات شناسنامه دار شوند بسیار استقبال می‌کنیم؛ چرا که مطبوعات امروز، اسناد آینده ما هستند، همانگونه که مطبوعات دوره‌های گذشته نیز اسناد دوره حال محسوب می‌شوند.
بروجردی با اشاره به پیگیری ثبت جهانی آثار قدیمی موجود در کتابخانه ملی اظهار کرد: آثاری که قرار است ثبت جهانی کنیم، به کمیته حافظه جهانی ارجاع می‌دهیم تا پروسه ثبت جهانی را طی کنند. در اینجا صاحبنظران در مورد اثر بحث می‌کنند و پس از اعلام نظر داوران این آثار به کمیته ملی یونسکو می‌رود و بعد از آنکه یونسکو نظر مثبت خود را اعلام کرد، آن اثر ثبت جهانی می‌شود. ما بعداز ثبت جهانی کتاب جامع التواریخ امروز به دنبال ثبت جهانی نقش فرش‌های ایرانی هستیم. همچنین می‌خواهیم قدیمی‌ترین نسخه مثنوی مولانا در ایران را ثبت جهانی کنیم.
او همچنین گفت: یکی از وظایف ما جمع آوری همه مطبوعات در سطح کشور و جهان و نگهداری از آنها به عنوان یک گنجینه است. از سوی دیگر ما از نشریات داخلی خودمان هم نگهداری می کنیم و در حوزه تخصصی خودمان تولیدکننده نشریاتی در حوزه کتابخوانی و اسناد هستیم.
او در ادامه بار دیگر از ثبت کتاب «جامع التواریخ» یاد کرد و عنوان داشت: این کتاب اثری است که توسط رشید الدین فضل‌الله همدانی و در قرن شانزدهم به نگارش درآمده است؛ کتاب دارای بخش‌های مختلفی است از جمله بخش تاریخ مغول و نحوه عملکرد مغول‌ها بعد از حمله به ایران و همچنین بخشی مربوط به تاریخ اسلام و ادوار پس از ظهور اسلام تا زمان عباسی‌ها و همچنین بخشی نیز مربوط به کشور چین.
بروجردی تصریح کرد: پروسه بررسی این اثر در برنامه حافظه جهانی یونسکو طولانی شد، اما دو روز پیش از این برنامه جهانی به ما اطلاع دادند که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.
او با اشاره به آخرین وضعیت پارکینگ طبقاتی کنار کتابخانه ملی و مشکلاتی که احداث این پارکینگ برای ساختمان کتابخانه به وجود آورده است، گفت: در دوره شهردار قبلی قطعه زمینی به عنوان پارکینگ طبقاتی گودبرداری شد و این گودبرداری 28 متر و یا به روایت دیگر 23 متر عمق برداشت و باعث شد تا ساختمان کتابخانه ملی آسیب ببیند. ما با اعضای دوره‌ی شورای شهر و شهرداری قبلی مذاکره کردیم اما به نتیجه نرسیده و مجبور به شکایت شدیم. ولی هیچ کدام از این راهکارها افاقه نکرد بعد از تغییر شهردار و آمدن شورای شهر جدید وارد مذاکره با اعضای جدید شورای شهر شدیم و 19 نفر از اعضای شورای شهر از این گودبرداری بازدید و قول پیگیری دادند. در این پیگیری‌ها ما پیشنهاد دادیم که به جای احداث پارکینگ این مکان تبدیل به یکی از مخازن راکد ما شود تا کمتر مجبور بشویم اسناد خود را امحا کنیم.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با تاکید بر جلوگیری از آسیب رساندن نسخه های خطی که برخی از آنها تذهیب و یا حاشیه نگاری می شوند، بیان کرد: با ورد یک سند به سازمان اسناد، برای حفظ و نگهداری آن تلاش می شود. حراست امنیتی و معنوی سند بر عهده ماست. اثری که به سازمان می‌آید از همه لحاظ محافظت می شود اما گاه در بیرون از سازمان در کنار آثار خطی، حاشیه نویسی و یا تذهیب و نگارش جدیدی انجام می گیرد. ما موظف به اطلاع رسانی و هشدار در این باره هستیم. این آثار میراث ماندگار ما هستند که باید از آنها محافظت کنیم ولی اختیار نداریم به دیگران تکلیف کنیم؛ نه عرف و نه منطق این را نمی پذیرد.
بروجردی که در زمان انتخابات ریاست جمهوری، ریاست کمیته زنان حسن روحانی را برعهده داشت، در پاسخ به این سوال که چرا در دولت دوازدهم شاهد حضور کم رنگ زنان در مناصب مدیریتی سطح بالا هستیم و آنها از سهم حداقلی در اینباره برخوردارند، گفت:
رده‌های مدیریتی که در دولت روحانی تعریف شده با هدف رسیدن زنان به سمت‌های بالای مدیریتی است، پیش از دولت یازدهم سمت‌هایی همچون معاون استاندار یا معاون فرماندار یا معاون وزیر برای بسیاری از زنان لایق وجود نداشت اما امروز این فرصت‌ها ایجاد شده و یا در حال ایجاد است. مثلا در دیدار با استاندار تهران پیشنهاد دادیم از آنجایی که استاندار می‌تواند 16 فرماندار تعیین کند تعدادی از زنان را به عنوان فرماندار یا معاون فرمانداری منصوب کند.
او ادامه داد: دولت دوازدهم در مورد استفاده زنان در بخش‌های مدیریتی زیر ذره‌بین کسانی است که می‌خواهند در این بخش با سدشکنی دولت مقابله کنند و دولت قصد دارد با تعامل با افراد مذهبی و علما با آنان تعامل کند.
او افزود: روندی که در دولت‌های نهم و دهم وجود داشت این بود که آنها به دنبال تعامل با افراد مذهبی و علما نبودند و بزرگترین سدشکنی را در برخوردهای نادرست با علما و روحانیت داشتند، آن هم در جامعه‌ای که روحانیت را مرجع خود می‌داند.
پس از این نشست، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از غرفه‌ رسانه‌های حاضر در نمایشگاه بازدید کرد و با برخی از آن‌ها به گفتگو نشست. بروجردی همچنین با حضور در غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی از فعالیت های این غرفه بازدید به عمل آورد.

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

61 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1251
1307
12066
66531
15660935