کد مطلب : 6634
03 اسفند 1397 - 18:24
تعداد بازدید : 1531 بار
اخبار » گفتگو

یکی از ضعف‌های جدی در خصوص کاهش سطح کیفی نسخ خطی به وضعیت دانشگاه هایمان بازمی گردد، دانشجویانی که عجول شده‌اند و استادانی که یا دانش کافی ندارند یا زمانی برای راهنمایی رساله و پایان نامه‌هایی که به عهده گرفته‌اند صرف نمی‌کنند.

 همین شده که اغلب تصحیح‌های منتشر شده در سال‌های اخیر کم‌مایه و شتابزده شده‌اند.

متأسفانه در ارتباط با همین بحث نسخ خطی به رساله‌های تألیفی و تصحیحی برخورد کرده‌ام که حتی یک بار هم از سوی استاد راهنمای آنها خوانده نشده‌اند. یکی از دلایل این مسأله در کثرت دانشگاه‌هایی است که در شهرهای مختلف دایر شده‌اند! سؤال من از مسئولان این است چرا در کنار احداث بی‌رویه دانشگاه به فکر استادان باتجربه برای آموزش دانشجویان نیستند!

کاهش سطح کیفی تصحیح و تألیف‌های مرتبط با نسخ خطی یکی ازآثار دانشگاه‌های بدون استاد است. البته نمی‌توان منکر این شد که هنوز هم استادانی، هرچند اندک هستند که دلسوزانه برای راهنمایی دانشجویان خود وقت می‌گذارند و همچنین دانشجویان و علاقه‌مندانی که خواهان کشف نکاتی در گنجینه‌های کهن سرزمین‌مان هستند؛ اما تعداد این افراد خیلی کم شده.

به گمانم وضعیت اقتصادی نشر هم در بی‌انگیزگی جوانان به این قبیل فعالیت‌ها بی‌تأثیر نبوده است.با این حال معتقدم در همین شرایط هم نباید ناامید بود، با به کار بستن راهکارهایی همچون سختگیری بیشتر در انتشار رساله و پایان نامه‌های مبتنی بر نسخ خطی و از سویی اختصاص بودجه برای انجام کارهای تحقیقاتی دراین باره می‌توان بهبودی نسبی در شرایط فعلی ایجاد کرد.

از سوی دیگر اگر مدیریت سازمان‌ها و مراکز مرتبط با نسخ خطی در دست افراد شایسته باشد به نتایج بهتری دست پیدا خواهیم کرد.

سیدعلی آل داود نویسنده، مصصح و پژوهشگر

ایران آنلاین

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

89 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1575
3067
4642
59107
15653511