کد مطلب : 4868
15 فروردين 1396 - 08:06
تعداد بازدید : 3691 بار
اخبار » گزارش

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری با اشاره اشتراکات فرهنگی بین ایران و تونس گفت: دو کشور می‌توانند زمینه‌های همکاری را طوری تعریف کنند که شاهد جهش در روابط باشیم. اشتراکات بسیاری بین ایران و تونس وجود دارد و نخبگان دو کشور می‌توانند گفت‌و‌گوهای سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشند.
 
وی اظهار کرد: گفت‌و‌گوی فرهنگی نقش به سزایی در شناخت دو ملت از یکدیگر دارد و ایجاد جبهه واحد در مقابله با تروریسم و خشونت ضروری است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان نهاد حاکمیتی فرهنگ و هنر ایران می‌تواند با تولید آثار مشترک در حوزه فیلم، سینما، ارکستر و موسیقی، برگزاری دوره‌های آموزشی هنری و ... بر گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور بیفزاید.
 
صالحی امیری با اشاره به برگزاری سی‌‌‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادامه داد: بیش از ١٢ هزار ناشر در ایران داریم و نمایشگاه کتاب تهران بیش از سه میلیون بازدید‌کننده دارد.
 
وی ضمن دعوت از همتای تونسی خود برای حضور در آئین گشایش سی‌امین نمایشگاه بين المللی کتاب تهران افزود: گستردگی حوزه فرهنگ و هنر آنقدر زیاد است که نمی‌توان فقط به هفته فرهنگی اکتفا کرد و باید رفت‌و‌آمدهای اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور با هدف شناخت فرهنگ و تمدن یکدیگر را افزایش دهیم. در زمینه نسخ خطی و آرشیو ملی  و رسانه‌ای نیز می‌توان همکاری‌های مشترک داشت.
 
وزیر ارشاد گفت: تقویت تونس را تقویت مردم سالاری می‌دانیم و کشورهای عربی و آفریقایی باید از این کشور الگوبرداری کنند. صلح و آرامش موجود در تونس باعث خوشحالی است و ما آمادگی هرگونه انتقال تجارب به این کشور را داریم.
 
در ادامه این دیدار محمد زین‌العابدین، وزیر فرهنگ تونس با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور اظهار کرد: مناسبات ایران و جهان عرب در زمینه‌های گوناگون علمی و فرهنگی در هر دو جانب تاثیر گذاشته است که منتهی به تمدن غنی اسلامی شد و اسلامی را مطرح کرد که ناظر بر عقلانیت و معنویت است.
 
وی افزود: از سال ٢٠١١ مراودات دو کشور فعال‌تر شد و طی پنج سال گذشته شاهد برگزاری هفته‌های فرهنگی، رویدادهای سینمایی و ... میان دو کشور بوده‌ایم که آثار مثبتی را به همراه داشته است.
 
زین العابدین گفت: امروز هم شاهد برخی فعالی‌های دو جانبه ازجمله هفته فیلم فرهنگی در تونس هستیم و به زودی نیز هیاتی را برای حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر به تهران اعزام می‌کنیم. انسان منبع فرهنگ و هنر است و تلاش ما این است تا روح تازه ای در فضای جدید حاکم بر فرهنگ بدمیم.
 
شرکت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، آئین گشایش هفته فیلم ایران در تونس، دیدار با مقامات فرهنگی ازجمله برنامه‌های سفر صالحی امیری به تونس است.

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

400 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2759
17842
81463
279803
13391097