کد مطلب : 5122
17 تیر 1396 - 08:29
تعداد بازدید : 1456 بار
اخبار » گزارش

زنده یاد دکتر محمد معین یکی از استادان بنام زبان و ادب فارسی در دوران معاصر است؛ استادی که با تلاش بی‌دریغش یاری بسیاری به فرهنگنامه نگاری در کشورمان رساند. یکی از اقدام های ارزنده او تصحیح و بازنویسی «برهان قاطع »نوشته محمدحسین بن خلف تبریزی بود که آن را در پنج جلد منتشر کرد.

علاوه بر این او فرهنگ فارسی (فرهنگنامه معین) که از معتبرترین فرهنگ‌های معاصر است را هم تألیف کرد که متأسفانه اجل به او مهلت نداد و به ناچار کار آن ناتمام ماند. البته استاد جعفر شهیدی بعد از درگذشت وی کار این فرهنگنامه را به پایان رساند. او در طول عمر کاری خود کتاب‌های متعددی را تصحیح کرد که همه آنها بی‌نظیر هستند؛ کتاب‌هایی که از جمله آنها می‌توان به چهار مقاله تألیف نظامی عروضی سمرقندی اشاره کرد. امروز بعد از گذشت 45 سال از درگذشت این فعال عرصه زبان و ادب فارسی همچنان جای خالی او احساس می‌شود.

نظمی که استاد معین در کار و تدریس داشت واقعاً مثال زدنی بود. او در حوزه کاری خود فرد بی‌همتایی بود، آنچنان که حتی استاد دهخدا هم وصیت کرد بعد از مرگ وی کار فرهنگنامه را معین به پایان برساند.

البته آن طور هم نیست که بگوییم در حال حاضر هیچ استاد شاخصی در عرصه زبان و ادب فارسی نداریم؛ هم‌اکنون هم استادان بنامی در این حوزه مشغول فعالیت هستند اما جای خالی زنده یاد معین هیچگاه پر نمی‌شود.

با وجود این من به دانشجویان و جوانانی که علاقه‌مند به درخشش در این عرصه هستند می‌گویم که معین شدن کار راحتی نیست. جوانان باید متون فارسی را بیشتر بخوانند و درباره آنها مطالعه داشته باشند چراکه این آثار به جای مانده از یک هزار و 200 سال قبل، سرمایه‌های فرهنگی کشور ما هستند و باید با دقت خوانده و حفظ شوند.

دکتر حسن انوری

منبع: روزنامه ایران

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

539 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
5721
18999
40155
268181
12954823