کد مطلب : 5125
18 تیر 1396 - 07:52
تعداد بازدید : 2207 بار
اخبار » گزارش

مراحل تولید فیلم مستند «حدیث محدث» به کارگردانی، نویسندگی، تهیه کنندگی، تدوینگری و طراحی «محمد ابراهیم حائری» آغاز شده است. این فیلم که درباره زندگی و آثار «جلال الدین محدث ارموی» ساخته می‌شود تا پایان شهریور امسال آماده پخش خواهد شد.
حائری که پیش از این ساخت و تولید فیلم‌های مستندی چون «باد رنج بویه»، «بر فراز آب» و  «عمری با چوب» را در کارنامه خود ثبت کرده، این بار نیز بر یکی از ظریف ترین و برجسته ترین نقاط اوج فرهنگ استانی و ملی آذربایجان غربی انگشت نهاده است.
این کارگردان درباره چگونگی ساخت فیلم «حدیث محدث» گفت: طرح این فیلم حدود 4 سال پیش از سوی من ارائه شد، اما به دلیل بروز برخی مشکلات تصویب آن سال گذشته انجام گرفت و امسال نیز کار تولید آن آغاز شد.
وی افزود: محدث ارموی عالم بزرگی بود و با بزرگان زیادی چون علامه محمد قزوینی، مجتبی مینوی و عباس اقبال آشتیانی نشست و برخاست داشت. او همچنین داماد خانواده «آل احمد» یعنی شوهر خواهر «جلال آل احمد» بود از این رو هماهنگی با افراد شاخص برای حضور در این مستند زمان بر است و مشکلات خاص خود را دارد.
حائری با بیان این که تحقیقات این فیلم بر عهده «محمد امین حائری» است و تصویر برداری و صدا برداری آن نیز از سوی «بیژن رحمتی» انجام می‌شود، اظهار کرد: به اعتقاد من محدث ارموی مهم‌ترین چهره استانی ما به شمار می‌آید که در سطح ملی نیز شناخته شده است و سطح علمی و مذهبی او در تاریخ آذربایجان غربی بی نظیر است. آثار پژوهشی و علمی وی پس از گذشت سال‌ها از وفاتش هنوز مرجع مطالعاتی و تحقیقاتی پژوهشگران به شمار می‌آید.

غریب در وطن
حائری در ادامه بیان کرد: بسیاری از چهره‌های شاخص و شناخته شده ما در دیار خود غریب مانده اند. افرادی چون دکتر عباس زریاب خویی، نقاش معروف رحیم نوه سی یا محدث ارموی در دیار خود غریب هستند. ارج و قرب ایشان در سطح هنری و علمی کشور شناخته شده است در حالی که در شهر خودمان یک خیابان به نام محدث ارموی نداریم. گرچه سیاست‌های اخیر صدا و سیما شناساندن چهره‌های شاخص استانی و کشوری است، اما رسانه‌های جمعی مختلف باید در این راه تلاش بسیاری داشته باشند.

هدف از ساخت فیلم
وی هدف اصلی خود را از ساخت فیلم آشنایی قشر جوان با چهره‌های شاخص علمی عنوان کرد و افزود: جوانان فکر می‌کنند همه چیز را می‌توان به راحتی به دست آورد در حالی که شخصی چون محدث ارموی زمانی که در مشهد مشغول تحصیل علم بود نامه هایی را که از سوی خانواده و دوستان دریافت می‌کرد ناگشوده باقی می‌گذاشت مبادا تمرکز خود را در یادگیری و دانش‌اندوزی از دست بدهد. افرادی از این دست می‌توانند الگوی مؤثر جوان امروز باشند.  حائری ادامه داد: جوان امروز باید بداند شخصی چون محدث ارموی همه فیش برداری، پژوهش، تصحیح و ترجمه‌های خود را با کاغذ و قلم انجام داده و آثاری ماندگار و مؤثر از خود بر جای نهاده است در حالی که خانواده این شخص جزو ملاکان معروف ارومیه به حساب می‌آمدند و او به جای داشتن یک زندگی مرفه، راه پر فراز و نشیب کسب علم و دانش را در پیش گرفت.  وی افزود: معرفی افرادی از این دست مساوی با معرفی مفاهیمی چون تلاش و پشتکار است و ساخت چنین برنامه هایی در شناساندن الگو‌های روشنگر جامعه ضروری به نظر می‌رسد.

همشهری استان ها