کد مطلب : 5133
19 تیر 1396 - 09:13
تعداد بازدید : 2414 بار
اخبار » گزارش

گردهمایی محققان اسناد و نسخ خطی ارومیه در کتابخانه مرکزی این شهرستان برگزار شد و مسئول بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه گفت: گردهمایی تاریخ پژوهان ارومیه جهت گردآوری اسناد و منابع خطی ضامن حفظ اسناد تاریخی منطقه است.

 به گزارش ایرنا رضا محمودپور روز یکشنبه در این گردهمایی افزود: آشنایی و تعامل محققان با یکدیگر در جهت تبادل سند، همکاری با بخش اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه و بررسی راهکارهای جذب و اهداء اسناد به بخش اسناد کتابخانه از اهداف این گردهمایی است. 

وی اضافه کرد: ایجاد تعامل در تبادل اسناد بین تاریخ پژوهان از یک سو و همکاری متقابل با بخش اسناد کتابخانه مرکزی از سوی دیگر می تواند به صیانت از هویت فرهنگی این استان منجر شود.
محمودپور بیان کرد: بخش نسخ خطی و چاپ سنگی این مجموعه به 163 نسخه خطی، 362 کتاب چاپ سنگی، 212 کتاب چاپ سربی به زبان های فارسی، عربی و ترکی مجهز بوده و 125 کتاب چاپ سربی این مجموعه نیز به زبان های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی و ارمنی نوشته شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
وی افزود: منابع این بخش در موضوعات فقه، فلسفه، کلام، عرفان، تاریخ، ادعیه، ادبیات، طب، نجوم، ریاضی و به ویژه آثاری از فولکلور منطقه و از نویسندگان بنام کشوری و بومی نگهداری می شود.
وی باتاکید بر اینکه امکانات این بخش جهت دریافت اسناد اهدایی و ارائه نسخه دیجیتال آن به پژوهشگران مطلوب است، بیان کرد: تشکیل گروه پژوهشگران به منظور رایزنی با خانواده ها و صاحبان اسناد تاریخی و نسخ خطی، جهت اهداء به بخش اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه ضروری است.
وی افزود: راه اندازی سایت کتابخانه مرکزی و اختصاص قسمتی از آن به درج مشخصات و شجره نامه اهداکنندگان اسناد و نسخ به فرهنگ سازی در این زمینه منجر می شود.
محمودپور با اشاره به اینکه برخی محققان حاضر نیستند تا نسخ خطی خود را در اختیار این بخش قرار دهند، اضافه کرد: تهیه نسخه دیجیتال از اسناد و منابع خطی و برگرداندن آنها پس از دیجیتال سازی به صاحبانشان از راهکارهای کابردی برای افزایش آرشیو این مجموعه است.
وی همچنین تاکید کرد: نزدیک به 100 نسخه آسیب دیده در این بخش وجود داشته که 20 نسخه آن در وضعیت اورژانسی و در آستانه خطر قرار دارد که به صورت جدی باید نسبت به مرمت آن اقدام و از گسترش تخریب آن جلوگیری شود.
به گزارش ایرنا بخش نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه از سال 1390 شمسی فعالیت خود را آغاز کرده و در زمان حاضر جمع آوری، حفاظت و نگهداری اصولی، اسکن، استخراج اطلاعات کتابشناسی و نسخه شناسی و فهرست نویسی از جمله اقدام های مهمی است که در این کتابخانه انجام می شود.
تاریخ هر ملتی بخشی از هویت آن ملت بوده و نسخ خطی و چاپ سنگی یکی از جلوه های زیبا از هویت تاریخی این سرزمین زرخیز به شمار می رود که باید به بهترین شکل ممکن از آنها صیانت کرد.

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

241 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
10046
13641
10046
286118
13810544