کد مطلب : 5138
21 تیر 1396 - 13:44
تعداد بازدید : 2580 بار
اخبار » گزارش

ماموران فرهنگی آماده اعزام به خارج از کشور در قالب هیاتی چند نفره از رایزنان و كارشناسان فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن ديدار و گفت و گو با رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي از بخش های مختلف اين سازمان بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در اين نشست كه با حضور رئيس و معاونان سازمان اسناد و كتابخانه ملي و تني چند از رايزنان و كارشناسان فرهنگي آماده اعزام به خارج از كشور برگزار شد، اشرف بروجردي برهمکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف فرهنگی از جمله تهیه نسخ خطی ایرانی اسلامی، معرفی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان نهادي فرهنگي در سطح بین الملل و مبادله منابع تأکید كرد. 
بروجردي در سخنانی با اشاره به عمده فعالیت های سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت : سازمان ما با تعداد زیادی از سازمان های فرهنگی و کتابخانه های ملی کشورهای مختلف تفاهم نامه همکاری منعقد کرده است و با برخی از مراکز فرهنگی و کتابخانه ها تعاملات خوبی انجام شده است.
رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن برشمردن اولویت های سازمان متبوعش در تهیه منابع از کشورهای مختلف تصریح کرد: تهیه نسخه های خطی ایرانی اسلامی از اولویت های ما برای هر چه بیشتر شدن غنای مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این حوزه است.

بروجردي با بیان این موضوع که سازمان اسناد و کتابخانه ملی در راستای همکاری با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از تمام ظرفیت های خود در زمینه های مورد همکاری استفاده خواهد کرد به سخنانش پايان داد.
در ادامه ، معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تشريح رويكرد و عملكرد معاونت متبوع خود در ارتباط با تعاملات بين المللي فرهنگي به ارائه نكاتي در حوزه كتاب ، اسناد و فناوري اطلاعات پرداختند.
غلامرضا اميرخاني ، معاون كتابخانه ملي با اشاره به اين موضوع كه کتابخانه ها در مبحث گفتگوی بین المللي در حوزه فرهنگ بسیار مؤثر هستند افزود: مواردي همچون جمع آوري منابع ، اسناد ،كتاب و به طور كلي هر گونه ماده اطلاع رساني به هر زباني درباره ايران و در هر قالبي كه به زبان فارسی منتشر می شود بسيار حائز اهميت است. وي ادامه داد: رايزنان فرهنگي مي توانند با شناسايي كتابخانه هاي بزرگ دانشگاهي و ملي روند برقراري تعاملات فرهنگي در اين حوزه را تسهيل كنند. او با اشاره به ايجاد اتاق هاو ميزهاي فرهنگي ايران در كتابخانه هاي ملي كشورهاي ديگر ابراز اميدواري كرد كه بتوان با گسترش اين گونه فعاليت ها گام هاي موثر تري در راستاي همكاري هاي فرهنگي بين كشور ها برداشت.
در ادامه اين نشست كه با حضور رایزنان فرهنگی آماده اعزام به کشور هایی از جمله اندونزي، بلغارستان ،ارمنستان، امارات و ... برگزار شد، شهرام يوسفي فر معاون اسناد ملي با بيان اين مطلب كه دوره كنوني ،سومين دوره آشنایی با سازمان اسناد و كتابخانه ملي برای رایزنان در شرف اعزام به خارج از كشور است گفت: هدف اين جلسات تبيين مسیر ارتباطی دوجانبه رايزنان فرهنگي با سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران است.
وي در پايان سخنان خود اظهار داشت: بايد به اين نكته توجه داشت كه چگونه می شود از آرشیوها برای آشنایی و تعامل با ملل دنیا استفاده کرد و در بحث دیپلماسی فرهنگی دقیق تر ، عمیق تر و مؤثرتر وارد شد.
در بخش ديگر اين نشست، محمد حسين واقف زاده سرپرست معاونت فناوري اطلاعات و منابع ديجيتال سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران بر تبادل تجربيات با كتابخانه ها و آرشيو هاي ديگر كشورها در خصوص دیجیتال سازی منابع خود و جمع آوری و هماهنگی ها جهت دریافت نسخه دیجیتال منابع در حوزه هاي ایران ، اسلام و تشیع تاكيد كرد.
صالح زماني، مشاور رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در امور بين الملل با اشاره به دیپلماسی عمومی به عنوان موضوعي تاثيرگذار گفت: بحث مهمی که در حوزه نقش کتابخانه ها وجود دارد از ارکان دیپلماسی عمومی است و این به دلیل نقش تأثیرگذار کتابخانه های ملی روي دولت ها، رسانه ها ، افكار عمومي و نخبگان است.
وي تصريح كرد: از این فرصت برای ارتباط فرهنگی به دور از مسائل سیاسی موجود ميان كشور ها می توان استفاده کرد . زماني ابراز اميدواري كرد تا با ارتباط قوی، مستمر و پایدار كه لازمه تعاملات فرهنگی است بتوان از فعالیت های رايزنان فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بهره مند شد.
در پایان این نشست احکامی توسط رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به رایزنان فرهنگی آماده به اعزام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اعطا شد که به موجب این احکام رایزنان فرهنگی به عنوان نمایندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی در امور مورد توافق انجام وظیفه خواهند کرد.
شایان ذکر است طی سال های اخیر و بر مبنای تفاهم نامه های امضاء شده میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی جموری اسلامی ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گسترش همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف فرهنگی از جمله تهیه نسخ خطی در حوزه ایران و اسلام، همکارهای مشترک پیرامون مبادلات منابع کتابخانه ای ، ديجيتال سازي و اشتراك منابع در فضاي مجازي ، بانک اطلاعات ایران شناسی ، اسلام شناسی، در دستور کار قرار داشته است.

 

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

280 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
10188
13641
10188
286260
13810686