کد مطلب : 5184
08 مرداد 1396 - 08:34
تعداد بازدید : 1771 بار
اخبار » گزارش

می‌توان گفت موزه و کتابخانه اسناد خطی هیل (HMML) بزرگترین مجموعه از منابع مطالعاتی از اسناد خطی شرق و غرب را در خود دارد. هیل از سال 1965، به حفظ و اشتراک‌گذاری میراث فرهنگی نسخ خطی مبادرت ورزیده است و در حال حاضر، محققان از طریق آدرس اینترنتی سایت، به نسخ خطی برخط (آنلاین) و منابع تحقیقاتی موجود در گنجینه آن دسترسی دارند. امروزه، بخشی به نام اتاق مطالعه در کاتالوگ پیشرفته پایگاه داده‌های سایت هیل بیست‌هزار رکورد را در دسترس قرار می‌دهد و هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌گردد. با اهتمام مسئولین مرکز هیل به جمع‌آوری هرچه بیشتر نسخ خطی و میکروفیلم‌ها، امید است در آینده شاهد تعدادی بسیار بالاتر از اسناد آنلاین موسسه باشیم.

تقریباً نیمی از نسخ خطی هیل را مجموعه‌های خطی خاورمیانه و آفریقا در بر می‌گیرد که با این احتساب، این مجموعه می‌تواند آثار بسیار گرانقدری از میراث فرهنگی جهان اسلام در خود داشته باشد. کتاب‌های بسیار زیاد دیگری نیز از اروپا، هند و تیمباکتوی کشور مالی در پایگاه هیل ذخیره شده‌اند. در حال حاضر 10,000 رکورد از کل مجموعه، به زبان‌های عربی، سُریانی و گارشونی[1] از قرن پنجم میلادی تا دوره معاصر در سایت قابل جستجو هستند. اسناد بسیار زیادی نیز به زبان‌های ترکی، فارسی، ارمنی، روسی و غیره در فیلد‌های جستجو قابل دید است. تصاویر دیجیتالی این اسناد خطی، با کیفیت بالایی در سایت قابل جستجو و دستیابی هستند و امکان بزرگنمایی تصاویر نیز در سایت موجود می‌باشد. سایت‌هایی به مانند این، در مقایسه با مجموعه‌های شناخته شده و بزرگی مثل کتابخانه بریتانیا و فرانسه، از مزیت خاصی برخوردارند؛ از این‌نظر که حاوی اسنادی شناخته‌نشده و کم‌تر معرفی‌شده هستند که می‌تواند توجه هر پژوهشگر کنجکاوی را به خود جلب نماید.

بیش از 40 زبان مختلف دارای نسخ خطی ارزشمندی در هیل هستند که سی زبان از آن‌ها، 60,000 نسخه را در بردارند. این اسناد در فیلد‌های مختلفی مانند کشور، نام مخزن، نویسنده، زبان، جنس، تاریخ ذخیره شده و قابل کنکاش هستند.         

کتابخانه هیل با 540 کتابخانه در سطح جهان، همکاری داشته و بیش از 140,000 نسخه خطی را با 40,000,000  صفحه بایگانی کرده‌است. این مرکز از تابستان 2016 اقدام به راه‌اندازی بخش "اتاق مطالعه[2]" در سایت خود نمود و داده‌های دیجیتال خود را که بخش بزرگی از آن‌ها میکروفیلم‌هایی از نقاط مختلف اروپا، آسیا و آفریقا بود، برای مطالعه پژوهشگران در دسترس قرار داد. تعداد دقیق داده‌های فارسی در این مجموعه مشخص نیست؛ اما با توجه به اهمیت زبان فارسی در مطالعات شرق‌شناسی، انتظار می‎رود تعداد آنها قابل توجه بوده  و بسیاری از نیازهای تحقیقاتی را برآورده نماید و امکان پیدایش نسخه‌های خطی ناشناس در انبوه این اطلاعات، چندان دور از ذهن نیست.

در حالی‌که مجموعه منحصر به‌فردی از نسخه‌های خطی کتابی و چاپی (مجموعه فیزیکی) در کتابخانه مرکز اچ‌ام‌ام‌ال نگهداری می‌شوند، این مرکز مبادرت به تهیه نسخ الکترونیک و تصویری اسناد از کتابخانه‌ا و مجموعه‌های سراسر جهان می‌نماید. کار عکس‌برداری از نسخ، توسط گروه‌های متشکل محلی انجام می‌پذیرد که توسط اچ‌ام‌ام‌ال آموزش دیده‌اند. این کار موجب ذخیره هزاران نسخه‌یی شده است که در جریان تحولات سیاسی این کشورها آسیب دیده یا نابود شده‌اند.

ثبت نام در در این سایت برای کلیه علاقه‌مندان کتب خطی بلامانع است و پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به آدرس سایت و ورود به قسمت ثبت نام (Register) در سمت راست قسمت بالایی صفحه، برای نام‌نویسی این‌باره اقدام کنند. تایید فرم ثبت‌نام در حال حاضر با اندکی تأخیر صورت می‌گیرد اما امید می‌رود به زودی این مشکل برطرف گردد. موزه و کتابخانه اسناد خطی هیل در دانشگاه سنت جان، واقع در کالِگِویل ایالت مینه‌سوتا[3] قرار دارد.

 

ترجمه و گزارش از:ناهید جعفری دهکردی

خبرنگارِ افتخاري پايگاه خبري نسخ خطي (بساتين)

 


[1]  گرشونی یا کرشونی سیستم نگارشی زبان عربی به خط سریانی است که هنوز هم در برخی جاها کاربرد دارد.

[2] Reading room

[3] St. John's University in Collegeville, Minnesota

 

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

177 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3145
15158
69682
218149
12217374