کد مطلب : 5293
16 شهریور 1396 - 08:57
تعداد بازدید : 3597 بار
اخبار » گزارش

بی شک بزرگترین و بهترین مخزن مصاحف نفیس خطی در کشور عراق در آستان ملک پاسبان مولی المتقین امیر المؤمنین (صلوات الله علیه) قرار دارد. صدها نسخۀ نفیس قرآنی کهن و خزائنی از کوفی گرفته تا خطوط سته و به خامۀ اساتید بزرگ خوشنویسی دنیای اسلام از قرن اول تا چهاردهم هجری از یاقوت تا علاء الدین تبریزی و احمد نیریزی.. و دیگر خوشنویسان به نام که توسط سلاطین، حکام، تجّار و شخصیت های مختلف در عصور گوناگون به این آستان وقف و اهدا شده اند، هستۀ مرکزی این مخزن نفیس را تشکیل می دهند.

تا به حال هیچ فهرست و کاتلوگی که بتواند پرده از حجم این مصاحف و مقدار نفاست آنها بردارد منتشر نشده است.. کاتب سطور که توفیق رفیق آن بوده و ۳ سالی است در حال کارشناسی و فهرست نگاری نسخه های کتاب های خطی آن کتابخانۀ مبارکه می باشد به طور مکرّر موفق به زیارت نسخه های قرآنی آن عتبۀ مقدّسۀ منوّره شده ام.
از موارد بسیار ناراحت کننده که با آن مواجه شدم اطلاع از وجود مقدار بسیار زیادی از قرآن های خطی که متأسفانه به علت رطوبت به شدت آسیب دیده اند و از فرط آسیب مانند سنگ به هم چسبیده اند، شدم. پس از سؤال و پیگیری مطلع شدم که داستان از این قرار بوده:

 

در سال ۱۹۹۱ میلادی پس از انتفاضۀ شیعیان عراق و سرکوب این قیام و کشتار جمعی شیعیان توسط حزب خبیث بعث، مقدار زیادی از نسخه های قرآنی آستان قدس علوی که خارج از اتاق خزانۀ مبارکه نگهداری می شده توسط بعثیان به مرکزی که صدام به نام خود (دار صدام للمخطوطات) در بغداد درست کرده بود انتقال داده می شود. در آنجا بجای آنکه این نسخه ها را در مکانی مناسب حفاظت کنند، صندوق های پر از قرآن های نفیس و کهن را به زیر زمین ساختمان منتقل می کنند و مدت های مدیدی این صندوق ها در آن مکان بوده که صد البته بسیاری از آنها در این مدت به سرقت می رود.. خلاصه در اتفاقی ناگهانی لولۀ آبی در این مکان شکسته و نسخه ها در آب غرق می شوند.
بعد از مدتی که مسؤلین وقت از این امر مطلع می شوند از ترس عقوبت نسخه ها را به مکانی دیگر منتقل می کنند که این نسخه های مرطوب خشک شده و به حالت اول بازگردند غافل از آنکه نسخه اگر مرطوب و آبدیده شود به سرعت مانند سنک به هم چسبیده و شکل ظاهری آن از بین می رود.
بعد از سقوط صدام و حزب بعث دوستان خوبم در مدیریت جدید با پیگیری های مجدانه این نسخه ها را به این آستان مقدس باز می گردانند، که به یاد دارم این نسخه ها داخل گونی هایی که گویا اوراقی باطله هستند قرار داده شده بود که مجموع آنها نزدیک به ۴۰ گونی می شد. با تأکید کاتب این سطور و تشخیص صحیح مدیران محترم فعلی کار ترمیم آنها بر باقی فعالیت های ترمیمی نسخه های خطی و قرآن های خزانۀ مبارکه مقدم شد؛ و این نسخه ها به سرعت از گونی خارج و تفکیک و دسته بندی شده و بر حسب اهمیت و مقدار آسیب دیدگی برای ترمیم آمده شده اند و تا به حال مقداری از آنها نیز ترمیم، اصلاح و تجلید شده اند، بمنّه ولطفه..
بعضی از نسخه هایی که لابه لای این پراکنده اوراق تلف شده استخراج شده اند آن قدر نفیس و ارزشمند هستند که به طور قطع بعضی از نمونه های آنها به شکل ورقه ای نه به شکل مصحف کامل قیمت های گزافی دارد..
در اینجا باید از همت بلند دوستانم در کتابخانۀ آستان قدس علوی ـ علی مشرِّفها آلاف التحیة والسلام ـ تقدیر و تشکر داشته و دستان آنها را به خاطر این تلاش عاشقانه ببوسم که این نسخه ها را به حقّ نجات و احیا می کنند.. لله دَرُّهم وَعَلَیهِ أجرُهم..

ساخت صندوق هایی نفیس با چرم و تزیین
برای این مصاحف بعد از اتمام ترمیم.... 

 نسخه هايی که در حال بازگشایی و ترمیم هستند

 آماده سازی اوراق و ترتیب آنها پس از باز کردن آنها
و خارج کردن از وضعیت ناهنجار رطوبتی..

 

 جلد سازی

حسن موسوی بروجردی

برگرفته از کانال کتابخانه علامه مجلسی

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

118 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3437
10295
84597
224732
14661203