کد مطلب : 5461
29 ارديبهشت 1397 - 10:57
تعداد بازدید : 1623 بار
اخبار » گزارش

انجمنِ کتابداریِ پاکستان (شعبة ایالتِ سِند) با همکاریِ انستیتو گوته (آلمان) در تاریخِ 10 دسامبر 2015 سمیناری برگزار کرد با عنوانِ: «چالش و راه‌کارهایِ محافظت از میراثِ علمیِ سِند در عصرِ حاضر».

در جلسه افتتاحیه، ابتدا آقایِ خواجه مصطفی – رئیسِ انجمنِ کتابداریِ پاکستان شعبة ایالتِ سِند- سخنرانی کرد. سپس مدیرِ انستیتو گوته – استفان وانکر- دربارة فعّالیّت‌هایِ این موسسه سخنرانی کرد و توضیح داد که پاکستان و آلمان در قالبِ برنامه‌هایِ فرهنگی و علمی چطور می‌توانند روابطِ نزدیکتری داشته باشند.

این سمینار در سه نشست برگزار شد: 

نشستِ اوّل به ریاستِ آقایِ غنی الاکرام سبزواری (مدیرِ ادارة گسترشِ کتابخانه، سردبیرِ مجلّة علومِ کتابداری و اطّلاع‌رسانی و استادِ پیشینِ دانشگاهِ کراچی) برگزار شد. در این نشست دو مقاله خوانده شد: (1)غلام مصطفی سولَنگی "آثارِ پژوهشگرانِ آلمانی در زبان‌هایِ محلّیِ پاکستان"؛ دکتر فائزه زهرا مرزا "کتابخانة مرزا قلیچ بیگ در حیدرآباد با 400 نسخة خطّی".

نشستِ دوّم: به ریاستِ نواز علی شوق (رئیسِ پیشینِ گروهِ سِندی، دانشگاهِ کراچی). در این نشست دو مقاله خوانده شد: دکتر خضر حیات نوشاهی " اوضاعِ اسفناکِ نسخه‌هایِ خطّی در کتاب‌خانه‌هایِ ایالتِ سِند"؛ پروفسور گُل محمّد بخاری " نسخه‌هایِ خطّیِ سیرتِ پاک". پروفسور گل محمّد در سخنانِ خود اشاره کرد که در ایالتِ سِند در حالِ حاضر، حدودِ 70 هزار نسخة خطّی است که یا درست نگهداری نمی شوند و یا از کتاب‌خانه‌ها به صورتِ قاچاق به خارج از کشور خارج می شوند.

در نشستِ سوّم: ریاض خاصخیلی "ضرورتِ توجّه به کتاب شناسیِ‌هایِ چاپ شده به زبانِ سِندی "؛ کامران خضر نوشاهی "فهرستِ نسخه هایِ خطّی در دانشگاهِ همدردِ کراچی "؛ دکتر ادریس "تاسیسِ اداره‌ای برایِ محافظت از کتاب‌هایِ نایاب در ایالتِ سِند"؛ کنیز فاطمه (" نگهداری و فهرست سازیِ اسناد و نسخه‌هایِ موجود در دانشگاهِ کراچی ".

در این نشست، آقایِ خواجه مصطفی بر ضرورتِ همکاریِ سازمانِ اسناد، موزه و کتاب‌خانه ها تاکید کرد.

در پایان، پیامِ ریئسِ اِف.اِل.اِی قرائت شد.

شایانِ ذکر است، در این نشست، نزدیک به یک صد شرکت کننده حضور داشتند که کتابدار و اشخاصی بودند که به نوعی در حوزة نسخه‌هایِ خطّی فعّالیّت دارند.

منبع: اینجا

 تهیه و تنظیم: لیلی عبدی خجسته

 

 

 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

97 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1324
1307
12139
66604
15661008