کد مطلب : 6080
09 تیر 1397 - 10:09
تعداد بازدید : 1133 بار
اخبار » گزارش

کتابشناسی متون چاپی به زودی از سوی میراث مکتوب شامل 12000 مدخل با احتساب چاپهای مختلف از یک متن منتشر خواهد شد.

استاد ابوالفضل حافظیان بابلی در کانال تلگرامی خود نوشت: این خبر مسرت بخشی بود که جناب دکتر ایرانی در پاسخ به سؤالم راجع به کارهای آماده چاپ موسسه  میراث مکتوب پرسیده بودم بشارتش را دادند.

برای هزاران متون میراثی مان که از ابتدای ورود صنعت چاپ به ایران تاکنون به چاپ رسیده آمار و فهرست به روز و کارآمدی نداریم. جز آنچه مرحوم خان بابا مشار دهها سال پیش از این به صورت بسیار موجز برای کتابهای چاپی فارسی و عربی نگاشته که البته نگاه  خاص به متون میراثی چاپ شده در ایران نداشته است. پس از گذشت قریب به نیم قرن از تآلیف فهرست مشار با وجود رونق و اوج سرعتی که تصحیح و نشر میراث مکتوب در این فاصله داشته نیاز بود فهرست جامعی از مخطوطات مطبوعه در ایران اسلامی در دسترس میراث پژوهان قرار گیرد تا از کارهای تکراری جلوگیری شود و مصححی بدون اطلاع از تحقیقات مصححان پیش از خود دوباره کارش را از نقطه صفر شروع ننماید. صدها رساله تراثی مهم کم حجم در مجموعه ها و مجلات تراثی و یادنامه ها و جشن نامه ها و ضمیمه های مجلات تخصصی به چاپ رسیده که عمدتا اطلاع از محل چاپ و اساسا اصل چاپ شدن آن رساله ها دشوار است .   کتابشناسی متون چاپی درصدد برآمده شناسنامه ای باشد برای معرفی رساله ها و کتابهایی که جزو میراث مکتوب بجا مانده از دانشمندان ماست و در ایران به چاپ رسیده است .

کتابشناسی متون چاپی به صورت الفبایی عناوین کتابها تنظیم شده و نمایه مؤلفان هم خواهد داشت. به گفته دکتر ایرانی فهرست مذکور شامل 12000 مدخل با احتساب چاپهای مختلف از یک متن بوده و آثاری که از ابتدای ورود صنعت چاپ به ایران تا سال 1380 شمسی به چاپ رسیده بوسیله جناب استاد محمود طیار مراغی فهرست شده و ادامه کار از سال 1380 تا 1390 شمسی به دوش استاد سید سعید میر محمدصادق بوده و قرار شده آثار چاپ شده از سال 1390 تا 1397 شمسی به عنوان تکمله و ذیل بعدا منتشر شود . انشاء الله. به جناب دکتر ایرانی و دوستان گرامی آقایان طیار مراغیو میر محمد صادق دست مریزاد و خدا قوت می گوییم و بی صبرانه در انتظار رؤیت این اثر کاربردی و افتخار آفرین هستیم.

***

در این خصوص می توانید مقالۀ طرح کتابشناسی متون چاپی در ایران نگاشتۀ دکتر اکبر ایرانی را اینجا بخوانید. 

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

112 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3426
10295
84586
224721
14661192