کد مطلب : 6753
31 فروردين 1398 - 11:21
تعداد بازدید : 130 بار
اخبار » گزارش

«مدرسه الباقیات الصالحات» یک حوزه دینی است که در شهرِ ویلور(Vellore) در شمالِ شرقِ ایالتِ تامیل نادو (Tamil Nadu) در هندوستان  قرار دارد. این حوزه دینی در سالِ 1855 تاسیس شد و به دلیلِ قدمتِ آن به «مادرِ مدراسِ جنوبِ هندوستان» شهرت دارد. موسّسِ این حوزه دینی شیخ عبدالوهاب (1831-1921) معروف به اعلی‌حضرت و ملقّب به شمس‌العلماء بود. وی شاگردِ العارف بالله قطب‌الزّمان سید عبدالسّلام ابراهیم (حضرت سلام) بود. از عارفِ مدفون در «مَدوری مقبره» در آستانه مبارکه مَدوری (مزارِ سه عارفِ در شهرِ مَدور، ایالتِ تامیل نادو).

بر طبقِ سنّت آن دور، هنگامِ تاسیسِ این مدرسه «مدرسه الباقیات الصالحات» شیخ عبدالوهاب  صفحه‌ای از قرآنِ کریم را گشود و این آیه آمد: «الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ۖ وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا» (سوره مبارکه کهف، آیه شریفه 46) و با تبرّک به این آیه، مدرسه «الباقیات الصالحات» نامگذاری شد. از این رو، دانش‌آموختگان این حوزه دینی، به «باقوی» مشهور هستند. «ترجمة القرآن بالطف البیان»، ترجمه قرآنِ کریم است به زبانِ تامیلی که از سویِ یکی از علمایِ این مدرسه – مولانا عبدالحمید بقاوی- در سالِ 2016 منتشر شد.

کتاب‌خانه «مدرسه الباقیات الصالحات» یکی از بهترین کتاب‌خانه‌هایِ ایالتِ تامیل نادو است که دارایِ دو مخزن است. یکی مخزنِ نسخه‌هایِ خطّی و دیگری مخزنِ تالیفاتِ علمایِ این مدرسه و کتاب‌هایِ خودِ کتاب‌خانه. فهرستِ نسخه‌هایِ خطّی و کتاب‌ها موجود هستند. 414 نسخه‌‌خطّی در این مدرسه وجود دارد که بیشترِ آنها در حالتِ خوبی هستند. مسئولینِ مدرسه با وجودِ امکاناتِ کمی که دارند، به همانِ روش‌هایِ سنّتی در مرمّتِ آنها کوشا هستند.

نسخه‌های ِخطّیِ در موضوعاتِ: علومِ اسلامی، زبانِ عربی، فلکیات و غیره به زبان‌هایِ عربی، فارسی و اردو است. برخی از این نسخه‌ها نادر هستند، به ویژه نسخه‌هایی که به قلمِ علمایِ گذشته خودِ مدرسه نوشته‌ شده‌اند. برخی از نسخه‌هایِ خطّیِ مدرسه:

- «تکمیل الحجه فی بیان السنّة و البدعة»، تالیف: عبدالرحمان مبین حافظ عبدالقادر

- «القول الجمیل فی بیان سواء السّبیل»، تالیف: ولی الله بن شیخ عبدالرّحیم

- «ألطاف القدس فی معرفة لطائف النفس»، تالیف: عبدالرّحیم العمری

- «رسالة فی رد بعض رسوم الجاهلیة»، تالیف: سِندی مدنی

- «اسکندرنامه»، تالیف: نظامی گنجوی

- «فتح‌الخبیر مما لابدّ منه علم التّفسیر»، تالیف: ولی‌الدّین دهلوی

- «تاج المصادر، تالیف: محمّد بن حاجی سیّد محیی الدّین

- «درج المعالی فی شرح بدء الامالی»، تالیف: ابن جماعة

- «تقریرات الجامع للترمذی»، تالیف: کمال‌الدّین الموقّر

- «فن اصول الحدیث و معرفة طرق التحدیث»، تالیف: عبدالعزیز دهلوی

- «شرح مقدمة عین العلم»، تالیف: محمّد ارتضاء علی خان

- «التحبیر فی علم التعبیر»، تالیف: حمزة بن محمّد بن شعر الإنجی

- «حسن النبأ فی جواز التّحفظ من الوبا»، تالیف: محمّد بیرم الثانی التونسی

 

برگرفته از مقاله: «مکتبة کلیة الباقیات الصالحات فیلور- تامل نادو الهند»، مقاله‌نویس: دکترعزالدّین بن زغیبة، مجله «آفاق‌ الثقافة و التراث»، «مرکز جمعة الماجد للثاقة و التراث»، دُبی، شماره 89، سال: 2015.

این شماره مجلّه را از اینجا دانلود کنید:

http://www.almajidcenter.org/ar/publications.php?lan=en&type=1

تهیه و تنظیم: لیلی عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

25 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
1506
3067
4573
59038
15653442