کد مطلب : 7020
23 اسفند 1398 - 09:10
تعداد بازدید : 143 بار
اخبار » گزارش

«کَرپا» امروزه شهری در ایالتِ آندراپَرَدیش در هندوستان است. شاعری به نامِ حضرت شاه اختر کَدپوی (درگذشت: 1260 هجری) از این دیار، هم عصر تیپو سلطان بود. نام اصلی شاعر ذوالفقار علی خان معروف به محمود خان بن گلاب خان متخلص به اختر بود. ولی از قبیله- سورازائی- پتان های افغان بود که از شاگردان لَچمی نَرائن شفیق (درگذشت: 1233هجری) بود. اختر کَدپوی با حضرت مولانا سید شاه محی الدین بادشاه قادری (درگذشت: 1245 هجری) بیعت نمود و خلافت و اجازت و خرقه از ایشان دریافت نمود. اختر کَدپوی دارای دیوانی به فارسی به ضخامت 700 صفحه و شامل غزل، قصیده و مرثیه است. نسخه خطی این دیوان هنوز چاپ نشده است. در این دیوان، اختر کَدپوی مثنوی به فارسی در 103 بیت در مدح تیپو سلطان سروده است. مولوی ذوالفقار علی خان ضیا (درگذشت: 1365 هجری) نوه اختر کَدپوی است که  نسخه خطی «دیوان اختر» نزد او می باشد. از آنجایی که بیت اول مثنوی این است:

شنیدم به شهر سری رنگ پَتن

شهی بود شرزه دل و پیل تن

به نظر دکتر راهی فدایی شاعر یعنی اختر کَدپوی این داستان را از جایی «شنیده بود». اختر و شاه کمال (درگذشت: 1224 هجری) نویسندة کتابِ «مخزن العرفان» هم دو هم عصر و هم وطن بودند و هر دو با یک سلسله بیعت داشتند: حضرت شهمیر اول (درگذشت: 1186 هجری) پیر و مرشدِ شاه کمال و شاه محی الدین بادشاه قادری – فرزند حضرت شهمیر اول- پیر و مرشدِ اختر بود. یک نکته مهم این است که حضرت شاه کمال، به دعوت تیپو سلطان به سَری رَنگ پَتَن رفته بود و مدتی در آنجا اقامت گزیده بود. پس از شهادت تیپو سلطان به وطنش برگشته بود. دکتر راهی فدایی برخی از بیت ها را با «نشان حیدری» (تألیف: میر حسن علی کرمانی بن سید عبدالقادر کرمانی متخلص به حاتم کرمانی) مقایسه کرده است. زیرا «نشان حیدری» (به فارسی) نخستین تاریخ نوشته شده درباره تیپو سلطان است.

 دکتر راهی فدایی با دست­یابی به این مثنوی فارسی، آن را تصحیح  نموده همراه با ترجمه اردو چاپ نموده است: «مثنوی در مدح ٹیپو سلطان کے شاعر حضرت شاہ اختر کڈپوی»، در کتابِ به زبان اردو: جنوب  کے اصحاب کمال، جلد اول، ڈاکٹر راہی فدائی، الانصار پبلی کیشنز، حیدرآباد، ھندوستان، 2019. صفحات: 486 تا 510.

متن مثنوی را از اینجا دانلود کنید: دریافت

ترجمه و خلاصه: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

32 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
85
1402
6611
27936
16513867