کد مطلب : 5153
25 تیر 1396 - 08:51
تعداد بازدید : 1522 بار
اخبار » مقالات

تاکنون تحقیقات زیادی در موضوعات مرتبط با طب سنتی انجام شده است؛ امااغلب به صورت کلی بوده و کمتر به جزییات توجه شده است و به نحوۀ بیان، زبان گفتار، چگونگی توصیف جزئیات و دیدگاه های متفاوت پدیدآورندگان آثار توجه نشده است. این مقاله با هدف کمک به افزایش اطلاعات و دانسته های دارویی کهن و معرفی هرچه بهتر آثار طبی به جامعۀ علمی کشور به منظور به کارگیری آن در میان محققان و داروسازان گیاهی ارائه شده و در آن سعی شده است تا حد زیادی ضمن بیان دیدگاه حکیم مؤمن، نحوۀ بیان و استفادۀ او از ابزار زبان برای بیان و توصیف جزئیات گلها و گیاهان طبی و خاصیت درمانی هر جزء، نشان داده شود.

مواد و روشها: این پژوهش با روش توصیفی و مطالعۀ موردی به بررسی ویژگیهای ادبی و علمی کتاب تحفۀ حکیم مؤمن، از کتابهای طبی و دارویی عصر صفویه، تألیف محمد مؤمن بن میرزا محمد زمان حسینی تنکابنی دیلمی پرداخته و امتیازها و ایرادهای کتاب مذکور را بررسی کرده است.

یافته ها: یافته ها نشان میدهد، علیرغم اینکه تحفه حکیم مؤمن از نظر ویژگیهای زبانی و نثر ادبی حایز اهمیت نیست، اما توانسته است دیدگاه طبیبان قبلی را به چالش کشیده و مورد پذیرش عموم قرار گیرد، او علاوه بر کار طبابت در کار داروسازی، به خصوص ساختن ادویه مرکبه نیز توانا بوده است، و قبل از کتاب او به ادویه مرکبه، چندان توجه نمی شده و می توان گفت که یکی از امتیازهای کتاب، پرداختن به ادویه مرکبه است.

بحث و نتیجه گیری: این کتاب از جنبه طبی و گیاهان داروئی، به خصوص توصیف ادویه های مرکبه بسیار با ارزش است و مطالعه آن برای انجام تحقیقات تجربی توصیه می شود.

دریافت مقاله

 

 

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

460 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
3070
17842
81774
280114
13391408