کد مطلب : 7180
06 مرداد 1399 - 10:43
تعداد بازدید : 57 بار
اخبار » مقالات

«مدرسه مطالعات آسیایی و آفریقایی» (SOAS) هر ماه میلادی در سایتِ خود مقاله ای به انگلیسی از پژوهشگران خود یا بیرون منتشر می کند. این مقاله ها در حوزة آسیا و آفریقا براساس نسخه هایِ خطّی (بیشتر)، چاپ سنگی و منابعِ بسیار نایاب موجود در کتاب خانه بریتانیا (The British Library) نوشته می شوند. در چندین مقاله به مُهرهای اسلامی کتاب خانه پرداخته شده است:

آوریل 2018 مقاله درباره مُهرهای تیپو سلطان؛

فوریه 2017 مُهرهایِ اسلامی موجود در کتاب خانه بریتانیا روی نسخه های خطی خطی فارسی از هندوستان؛

مارس 2017 مقاله درباره مُهرهای اسلامیِ مالایی در کتاب خانه بریتانیا؛

مارس 2016 مقاله درباره مُهرهای سلطان احمد الصالح بونی؛

نوامبر 2015 مقاله درباره نامه ها و مُهرهای سلطنتی مالایی از پونتیاناک؛

اوت 2015 مقاله درباره اجازه نامه های تجاری نخستین در برونئی.

و در مقاله دسامبر 2019 کتابِ تازه منتشر شده درباره مُهرهای مالایی معرفی شده است که در اینجا خلاصه ای از آن ترجمه شده است:

 

«مُهرهایِ مالایی از جهانِ اسلام در جنوب شرق آسیا» از طرف انتشارات دانشگاه ملی و با همکاری کتاب خانه بریتانیا و بنیاد لانتر در اندونزی در سال 2019 چاپ شد. این کتاب شامل دو فهرست است که دارای 168 مُهر است. این مُهرها از 70 موسسه دولتی و 60 مجموعه خصوصی در سراسر جهان گردآوری شده اند. مُهرها به طور کلی از موم یا جوهر روی نامه، رساله یا مدارک دیگر حک شده بود. 300 مُهر هم هستند که از جنس نقره، برنج و سنگ هستند. این مُهرهایِ مالایی جغرافیاییِ کشورهایِ امروزی: مالزی، برونئی، سنگاپور، اندونزی، قسمت های جنوبیِ تایلند، کامبوجیا و فلیپین را شامل می شوند. تاریخ مُهرها هم از نیمه دوم قرن 16 تا آغاز قرن 20 میلادی است.

نادرترین مُهر سلطنتی مالایی: مُهر نقره ای بزرگ از سلطان عبدالصمد سلانگوری است (دوره حکومت 1857-1898م). قطر این مُهر 98 میلی متر است. در بین مُهرهای بدست آمده، این بزرگترین مُهر مالایی و تنها مُهری است که نام سازندگان مُهر بر آن حک شده است.

 

فهرست مُهرها بسیار زیبا طراحی شده اند. طراح آن پول لونا – استاد افتخاری در رشته تایپوگرافی در دانشگاه ریدینگ (انگستان) است. تصویر هر مٌهر به همراه متن اصلی سجع و ترجمه آن به انگلیسی آمده است. مشخصات مُهر: توضیح درباره سازنده مُهر، اندازه، شکل، جنس، توضیح متنی که مُهر بر آن حک شده است و اطلاعات دیگر که وجود داشته باشد. یک آمار کلی نشان می دهند که بیش از 10000 نشان مُهر مالایی آرشیو شده اند.

این فهرست دو دهه پیش تهیه شد به عنوانِ فهرست دستی مُهرهای مالایی در کتاب خانه بریتانیا و بعدها مُهرهای مجموعه های دیگر هم به آن وارد شد. مُهرهایی که روی نامه، رساله، فرمان، مدارک قانونی و مالی حک شده بودند. در جهان مالایی، مُهرها امتیاز شاهان بود و استفاده از آن فقط در انحصار شاهان، حاکمان و اشرافزادگان بود. بسیاری از مُهرهایی که امروزه کشف شده اند مربوط به مکاتبات رسمی با اروپاییان است. در کتاب خانه بریتانیا اصی ترین منابعِ مُهرهای اصیل مالایی، نامه هایی هستند که از مجموعه Thomas Stamford Rafflesبدست آمده اند و اسنادی که کمپانی هند شرقی در آرشیوِ ایوان هند نگهداری می نمود.

برنامه بایگانی های در معرض خطر (Endangered Archives Programme) امکان دسترسی به مُهرهای روی نسخه های خطّی را فراهم کرده است که در مجموعه های اندونزی نگهداری می شوند.

 

بیشتر 2000 مُهری که در فهرست جدید است از اسناد مشابه موارد نشان داده شده تهیه شده اند. برعکس قسمت های دیگر جهان اسلام، مُهرهای مالایی به ندرت روی نسخه های خطی استفاده شده اند. شاید دو مُهر فوق العاده در فهرست، مربوط به Princess Ambung of Riau است که مالکیت ظروف نقره ای باارزش خود را تصدیق می کند.

نوشته های مُهرها به رسم الخط عربی هستند که شاید در قرن 16 و 17 ملادی در دربار مسلمانان مجمع الجزایر رواج داشت. ابن بطوطه هنگام بازید خود به استفاده از مُهرها در Pasai اشاره کرده است (قرن 13 میلادی) به نظر نمی رسد که استفاده مُداوم و منسجم از مُهر در جهان مالایی پیش از قرن 17 میلادی وجود داشته باشد، البته به جز جاوا. گویا رواج استفاده از مُهر به دلیل ورود کمپانی آلمانی هند شرقی در جدود سال 1600 میلادی بود. آنها روی رساله ها مُهرها را حک می کردند در صورتی که پرتقالی ها و اسپانیایی ها که پیش از آنها در آنجا بودند، این روش را به کار نمی بردند.

 

خلاصه و ترجمه: لیلا عبدی خجسته

https://blogs.bl.uk/asian-and-african/2019/11/malay-seals-from-the-islamic-world-of-southeast-asia.html

 

 

کد امنیتی
تازه کردن