کد مطلب : 7591
07 مهر 1400 - 08:18
تعداد بازدید : 3801 بار
اخبار » مقالات

«خانقاه کاظمیه قلندریه»، در تکیه شریف، در ناحیه کاکوری از توابع شهر لکنو است. بانیِ این خانقاه مولانا شاه محمد کاظم قلندر علوی (۱۷۴۵- ۱۸۰۶ میلادی) بود. 

این خانقاه دارای نسخه های خطی و کتابهای نادری به زبان هایِ اردو، فارسی و عربی است. دکتر عمر کمال الدین  - مدیر گروه فارسی <دانشگاه لکنو>، رساله دکتری اش درباره «خدمات ادبی خانقاه کاظمیه» بود که به زبان اردو در سال  1990 دفاع شد و در سال 1996 چاپ شد. 

همچنین دکتر مسعود انور علوی کاکوروی - استاد گروه عربی دانشگاه اسلامی عَلیگَر- کتابی به زبان اردو با عنوان 《تفصیل مزارت صاحبانِ خانقاه کاظمیه》در سال 1990از  همین خانقاه منتشر نمود.

در سال 2021 و به تازگی کتابچه ای به زبان اردو منتشر شده است که در آن فهرستی آمده است از کتابهای چاپی یا چاپهای عکسی از مولفان/ مترجمان/شارحان این خانقاه.

برخی از این کتابها، از روی نسخه خطیِ فارسی یا عربی به زبان اردو ترجمه و منتشر شده اند. برخی نسخه های خطیِ فارسی یا عربی به صورت چاپ عکسی منتشر شده اند. در این کتابچه به نسخه های خطیِ مهم این خانقاه اشاره شده است: 

☆ «بحر المعانی»- به فارسی، تالیف: ابوجعفر مکی حسینی- دو نسخه خطی نادر در کتابخانه انوریه این خانقاه است. 

☆ «تقویم البلدان»، به عربی، تالیفِ: عمادالدین ابوالفدا، تاریخ کتابت: 1311 هجری.

☆ «خجسته بهار»، زبان: فارسی، تالیفِ: مفتی حافظ عنایت احمد کاکوروی کتابی به شیوه گلستان سعدی. 

☆ «زاد المتقین فی سلوک طریق الیقین»، به فارسی، تالیف: عبدالحق محدث دهلوی. این نسخه خطی با مقایسه چندین نسخه خطی به تصحیح و تعلیقات رساله دکتری محمد نذیر رانجا بود که به راهنمایی دکتر آفتاب اصغر، در گروه فارسی <دانشگاه پنجاب> (لاهور، پاکستان) در سال 2003 دفاع شد. به نوشته دکنر عارف نوشاهی بنا بود از <موسسه پژوهشی نشر میراث مکتوب> در تهران منتشر شود.  (عارف نوشاهی، سیه بر سفید، مرکز پژوهشی نشر میراث مکتوب،تهران، 1390 شمسی، ص 245) 

نسخه هایِ خطیِ فارسی یا عربیِ این خانقاه که به زبان اردو ترجمه و چاپ شده اند، متن اصلیِ برخی از آنها تاکنون تصحیح نشده است و برماست که آنها را تصحیح و چاپ کنیم. 

پی دی اف ِ کتابچه فهرست کتابهای چاپ شده ی《خانقاه کاظمیه قلندریه》 در کاکوری از توابع شهر لکنو، هندوستان. این فهرست به زبان اردو از سوی دکتر شبیب انور علوی (استاد فارسی دانشگاه لکنو) تهیه شده است. از اینجا دانلود کنید:   

Books_in_Khanqah-e-Kazimiya_Complete_13.07.2021.pdf (0

 

تهیه و تنظیم: لیلا عبدی خجسته

 

 

کد امنیتی
تازه کردن

آمار بازدیدکنندگان

مهمانان :

110 

امروز :
دیروز :
این هفته :
این ماه :
بازدید کل :
2705
4571
11719
17013
18620216